Kina bi 2020. trebala zauzeti prvo mjesto u svijetu u segmentu usluga 5G, s preko 170 milijuna pretplatnika, tvrde u savjetodavnoj kompaniji Sanford C. Bernstein, pozivajući se na procjene China Telecoma
Kinezi u utrci s Amerikancima uveli 5G u najveće gradove
Tri vodeća kineska državna telekomunikacijska operatera ponudila su u četvrtak klijentima usluge u mobilnim mrežama nove generacije 5G sa ciljem smanjivanja tehnološkog jaza u odnosu na Sjedinjene Države u kontekstu trgovinskog sukoba.
Najveći kineski operater China Mobile objavio je da nudi usluge 5G u 50 gradova, uključujući Peking, Šangaj i Shenzhen. Njegovi konkurenti China Telecom i China Unicom također nude usluge u većim gradovima.
Ultra brza usluga mobilnog interneta 100 je puta brža nego u mrežama 4G, omogućujući potrošačima, primjerice, da cjelovečernji film preuzmu u roku od nekoliko sekundi te da koriste aplikacije s virtualnom stvarnošću.
Nova tehnologija utrt će put i visoko automatiziranim vozilima, omogućiti nastavak procesa automatizacije tvornica i osigurati uvjete korisnicima za daljinsko upravljanje kućanskim aparatima putem Interneta.
Kina bi od iduće godine trebala zauzeti prvo mjesto u svijetu u segmentu usluga 5G, s preko 170 milijuna pretplatnika, konstatiraju u savjetodavnoj kompaniji Sanford C. Bernstein, pozivajući se na procjene China Telecoma.
Drugo mjesto trebalo bi pripasti Južnoj Koreji s prognoziranih 75.000 korisnika, a treće SAD-u s 10.000.
- Kina će promicati dubinsku integraciju nove generacije informacijske tehnologije i stvarne ekonomije. To uključuje ubrzavanje integracije i primjenu 5G usluga u industriji, prometu, energetici, poljoprivredi, obrazovanju i zdravstvu - rekao je zamjenik kineskog ministra industrije i informacijskih tehnologija Chen Zhaoxiong.
Peking potiče ubrzano uvođenje 5G tehnologije, što se očitovalo i u siječanjskoj objavi ureda za gospodarsko planiranje da je razvoj 5G mreže među njegovim „investicijskim prioritetima” u ovoj godini.
Dok na domaćem tržištu bilježe uspjehe na području 5G tehnologije, u inozemstvu se kineski telekomunikacijski divovi suočavaju s regulatornim pritiscima.
Američka Federalna komisija za komunikacije objavila je početkom tjedna da bi domaćim telekomunikacijskim tvrtkama mogla zabraniti kupnju opreme od kineskih tehnoloških kompanija Huawei i ZTE, podsjeća AFP.