Obavijesti

News

Komentari 17

Kinezi darivali mještane: 'Ne bojimo se mi nikakvih virusa'

Kinezi darivali mještane: 'Ne bojimo se mi nikakvih virusa'
8

Kako nam kaže Ivo Jerković, jedan od partnera kineske kompanije CBRC kod kojeg je smješteno 100-ak radnika, osim službenih institucija, o zdravstvenom stanju djelatnika vrlo je temeljita i stroga sama kompanija...

Ne bojim se ja nikakvih virusa, bojim se ja naših političara, a ne virusa – smije se Jure Šešelj Baran iz Komarne, malog dalmatinskog mjesta u kojem je, uz ostale bliže lokacije, smješteno oko 600 radnika iz Kine koji grade Pelješki most. Iako je korona virus prešao granice Kine, gdje je epidemija i izbila, u Komarni se ne boje da bi netko od radnika koju je proteklih mjeseci otišli u posjet domovini, mogli biti izvor smrtonosne bolesti u Hrvatskoj.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:49

Kako nam kaže Ivo Jerković, jedan od partnera kineske kompanije China Road and Bridge Corporation (CBRC) kod kojeg je smješteno 100-ak radnika, osim raznih službenih institucija, o zdravstvenom stanju svojih djelatnika vrlo je temeljita i stroga sama kompanija.

- Radnici prolaze više kontrola i zaista nema nikakvog straha. Tek mali dio radnika išao je u Kinu, a dio njih se još nije vratio. Trebali bi stići za 15-ak dana, ali zaista držim da nema prostora za nikakvu paniku. Kompanija CRBC je vrlo profesionalna, a takav im je i pristup poslu. U prvom redu poštuju točnost, educiranost i poštenje. S obzirom na moje iskustvo s njima mogu slobodno reći da oni sigurno neće dozvoliti da im se dogodi propust i da se netko od njih zarazi i sa zarazom stigne u kolektiv – kaže nam Jerković dodajući nam kako kod njega nema nikoga baš iz Wuhana i ostalih gradova iz regije Hubei koja je najviše pogođena epidemijom.

Posljednjih nekoliko dana u Komarni je ipak malo manje radno, a malo više opušteno jer su Kinezi slavili Novu godinu. Osim same proslave dočeka, djelatnici kompanije nisu zaboravili ni na Komarnu i njezine mještane. Prvo su organizirali čišćenje plaže. U njihovoj tradiciji čišćenje kuće i okućnice iznimno je važno jer se tako rješavaju negativnih emocija i nesreća iz prošle godine.

- Ne čisti se metlom, jer se metlom pomete i sreća. Smeće su skupljali ručno, a nakupilo se čak pet kombija – kazuje nam Jerković dodajući i kako su za doček Nove godine organizirali i domjenak, a nisu zaboravili ni darivati starije mještane Komarne. Kao što je kod nas običaj u goste donijeti "ciglu" jubilarne kave i kekse, tako je kod Kineza običaj darivati s brašnom, mlijekom...

- Donijeli su mi ove ukrase za zid koji simboliziraju sreću u kući, blagostanje i zdravlje. Osim toga, donijeli su i 20 kilograma brašna, paket mlijeka, sokove, kavu, kekse, bombonijeru... Lijepo od njih – kaže nam Miljeko Brljević koji je naučio nekoliko kineskih riječi poput pozdrava i "živjeli".

On je naime, poput i njegovog sumještanina Jure, Kineze "upoznao" s domaćom rakijom.

- Evo ja sam ih tu častio, popiju, pa se stresu – smije se Jure.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 17
Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'
EKSKLUZIVNO: TAJNI ŽIVOT MINISTRA

Vili Beroš je istaknuti član masonske lože! Plenkovićevi ljudi: 'To nam je prvi glas'

Beroš je bio član lože Pravednost. Činjenica masonerije politički je relevantna. Prije četiri godine glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić smijenjen je kad je otkriveno da je mason, donosi novi Express