Kineska sonda nosi krumpir, a testirat će i mini biosferu na Mjesecu. Ovo će biti prvi put da smo sletjeli na tamnu stranu Mjeseca, ali i veliki korak u kineskom svemirskom programu
Što će tamo naći? Kinezi prvi stižu na tamnu stranu Mjeseca
Kineska sonda Chang'e-4 ušla je u nedjelju ujutro u planiranu orbitu kako bi se pripremila za prvo slijetanje na tamnu stranu Mjeseca, objavila je Kineska svemirska agencija, ali još nisu objavili kad će sonda sletjeti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Sonda se u nedjelju približila na 15 kilometara od površine Mjeseca, a uspješno slijetanje bi trebalo biti novi veliki korak u kineskom svemirskom programu, prenosi Xinhua.
Raketa Long March-3B ponijela je sondu ranije ovog mjeseca, a na Mjesec leti sonda s roverom koji bi trebao istraživati površinu našeg satelita. Tijekom prosinca su nekoliko puta približavali letjelicu površini Mjeseca, testirali komunikacijske veze te druge sustave. Informacije između Zemlje i sonde prenosit će satelit Queqiao koji su lansirali u svibnju.
Kineska sonda trebala bi obaviti astronomska mjerenja, analizirati neutronsko zračenje te istražiti teren na tamnoj strani Mjeseca. Sonda ima i spremnik težak 3 kilograma u kojem nosi krumpir i biljku talijin uročnjak kako bi na Mjesecu testirali 'mini biosferu', odnosno proučavali disanje biljaka i fotosintezu na Mjesecu, prenosi BBC. Nosi i sjemenje za eksperiment uzgoja povrća u zatvorenim uvjetima na površini Mjeseca.