Obavijesti

News

Komentari 1

Kina više neće slati djecu na posvajanje u inozemstvo

Kina više neće slati djecu na posvajanje u inozemstvo

Oko 82.000 djece iz Kine, većinom djevojčica, posvojeno je u SAD

Kina više neće slati djecu na posvajanje u inozemstvo, rekla je vlada, čime prestaje vrijediti tri desetljeća staro pravilo ukorijenjeno u nekoć strogoj kineskoj politici jednog djeteta. Više od 160.000 kineske djece posvojile su od 1992. godine obitelji diljem svijeta, kada je Kina prvi put otvorila svoja vrata međunarodnom posvajanju. Oko 82.000 te djece, većinom djevojčica, posvojeno je u Sjedinjene Države, prema podacima organizacije China's Children International (CCI).

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Napokon kod kuće: 'Kažnjavali su nas, plakali smo, bojali se. Ali sad je sve dobro. Ona je tu' 01:10

U četvrtak je glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekla da je kineska vlada prilagodila svoju politiku prekograničnog posvajanja kako bi bila "u skladu" s međunarodnim tokovima.

- Osim posvajanja djeteta ili pastorka krvnih srodnika iste generacije koji su unutar tri generacije stranaca koji dolaze u Kinu radi posvajanja, Kina neće slati djecu u inozemstvo na posvajanje. Izražavamo zahvalnost stranim vladama i obiteljima koje žele posvojiti kinesku djecu na njihovoj dobroj namjeri te ljubavi i dobroti koju su pokazali - rekla je Mao.

'Žao mi je što sam posvojila, osjećam se kao da čuvam tuđe dijete. Nikad se nismo povezale'
'Žao mi je što sam posvojila, osjećam se kao da čuvam tuđe dijete. Nikad se nismo povezale'

Još nije jasno što će se dogoditi s obiteljima koje su već u procesu posvajanja djece iz Kine. Ova je promjena nastupila dok kineske vlasti pokušavaju potaknuti mlade parove da se vjenčaju i imaju potomstvo, nakon što je broj stanovnika u padu dvije uzastopne godine.

Kina ima jednu od najnižih stopa nataliteta u svijetu i pokušava potaknuti mlade žene da imaju djecu. Mnogi su, međutim, obeshrabreni visokim troškovima skrbi za djecu, brigom oko nesigurnosti posla i izgledima za budućnost dok se rast drugog najvećeg svjetskog gospodarstva usporava.

Prodali su ih i razdvojili čim su se rodile. Blizanke se upoznale na TikToku: Dugo sam te tražila
Prodali su ih  i razdvojili čim su se rodile. Blizanke se upoznale na TikToku: Dugo sam te tražila

Kina je provodila rigoroznu politiku jednog djeteta od 1979. do 2015. kako bi smanjila svoju populaciju. Kada su obitelji bile ograničene na samo jedno dijete, mnoge su odlučile zadržati mušku djecu, od koje se tradicionalno očekuje da budu glavni skrbnici za svoje obitelji, a žensku su dale na posvajanje.

Potez Kine da zaustavi međunarodna posvajanja uslijedio je nakon što je Nizozemska u svibnju zabranila svojim građanima posvajanje djece iz stranih zemalja. U Danskoj ljudi više neće moći posvajati djecu iz inozemstva nakon što je jedina agencija za posvajanje priopćila da prestaje s radom.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
UZNEMIRUJUĆE Širi  se snimka mučenja mladića u Dubravi: Policija za 24sata: Istražujemo
STRAVA

UZNEMIRUJUĆE Širi se snimka mučenja mladića u Dubravi: Policija za 24sata: Istražujemo

Na snimci je krvavi mladić kojeg netko udara. Kontaktirali smo zagrebačku policiju koja nam je potvrdila da je upoznata sa svime te da je kriminalističko istraživanje u tijeku
Znate li što je učijak? Jednu čašu ove grickalice Goran prodaje za 2 eura: 'Imam tajni recept za to'
JEDINSTVENA GRICKALICA

Znate li što je učijak? Jednu čašu ove grickalice Goran prodaje za 2 eura: 'Imam tajni recept za to'

Goran Pavić (65) iz Debeljaka kraj Zadra posljednji je proizvođač zdrave grickalice, a do kraja osamdesetih učijak se kupovao na nadaleko poznatoj zadarskoj pijaci
STRAVA Kod Gline držali roba!  Tjerali ga da radi, sve su mu uzeli. Uhitili muškarca i ženu
UŽAS

STRAVA Kod Gline držali roba! Tjerali ga da radi, sve su mu uzeli. Uhitili muškarca i ženu

Muškarcu (42) su ograničili slobodu kretanja, da bi ga silom i tjelesnim kažnjavanjem s ciljem radne eksploatacije prisiljavali na kućanske i druge poslove, navodi policija