Nakon 30 godina ideološke i geopolitičke otuđenosti između Kine i SSSR-a, Mihail Gorbačov je u svibnju 1989. otputovao u Peking da bi utro put normalizaciji odnosa s tadašnjim kineskim čelnikom Deng Xiaopingom
Kina o Gorbačovu: Pridonio je odnosu Pekinga i Moskve
Kina je u srijedu izrazila sućut obitelji Mihaila Gorbačova i pohvalila ulogu posljednjega sovjetskog vođe u zbližavanju Pekinga i Moskve, nakon 30-godišnje ideološke i geopolitičke otuđenosti dviju zemalja.
"Mihail Gorbačov je dao pozitivan doprinos normalizaciji odnosa između Kine i Sovjetskog Saveza", rekao je novinarima glasnogovornik kineske diplomacije Zhao Lijian.
Nakon 30 godina ideološke i geopolitičke otuđenosti između Kine i SSSR-a, Mihail Gorbačov je u svibnju 1989. otputovao u Peking da bi utro put normalizaciji odnosa s tadašnjim kineskim čelnikom Deng Xiaopingom.
Ovaj povijesni posjet prvog čovjeka Sovjetskog Saveza dogodio se u vrijeme kada je Peking paralizirao studentski prosvjedni pokret. Prosvjedi su bili ugušeni nekoliko tjedana kasnije u nasilju na Trgu Tiananmen.
Mihail Gorbačov je istodobno ličnost kojoj se Zapad divi, ali su ga komunističke vlasti u Kini osuđivale.
Brojni kineski dužnosnici 'tragičnu sudbinu' Sovjetskog Saveza pripisuju političkom otvaranju.
Po privatnim komentarima iz 2013., kineski predsjednik Xi Jinping je kazao kako vjeruje da je SSSR-u u to doba nedostajalo "pravih muškaraca" koji su bili spremni braniti sustav.