Obavijesti

Kolumne

Komentari 260

Kao Kvaka 22: Kako će Ustav štititi manjinu i slušati većinu?

Kao Kvaka 22: Kako će Ustav štititi manjinu i slušati većinu?
1

SDP traži način kako da u isto vrijeme zaštiti Ustav i pravo na provođenje referenduma o braku, kao i da štiti manjinu od diskriminatornog ishoda referenduma

Ovo se polako pretvara u Kvaku 22.

Treba li štititi Ustav, demokraciju i vladavinu prava omogućavajući provođenje referenduma za izmjenu Ustava koja bi dovela do diskriminacije dijela hrvatskih građana?

Ili ipak treba kršiti Ustav i suzbijati demokraciju kako bi se manjinu zaštitilo od volje većine?

To je dilema pred kojom se našao SDP. Nespremni, nepripremljeni, zatečeni, neodlučni SDP. 

Koji sada najavljuje kako želi zakonom spriječiti provođenje referenduma o unošenju definicije braka u Ustav, premda ustavni stručnjaci izričito tvrde kako bi to bilo protuustavno, naročito ako bi se odnosilo na referendumsku inicijativu koja je u tijeku.

"Nedopustivo je", kaže Robert Podolnjak, profesor na katedri za ustavno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta, u izjavi za Novi list, "zakonom ograničavati neke odredbe Ustava, u kojem trenutačno nisu ugrađene nikakve prepreke da se referendum raspiše o bilo čemu".

A kad je Podolnjak svojedobno sugerirao da se zbog mogućih zlouporaba izmijeni ustavna odredba o referendumu na poticaj građana, predsjednik saborskog odbora Peđa Grbin odgovorio mu je da to "nije na dnevnom redu".

Sad je to došlo na dnevni red. Zapravo, provalilo je kroz vrata voljom 700 tisuća potpisnika peticije.

I došlo je do toga da SDP mora pod hitno smisliti način kako da spasi stvar. Kako da istovremeno štiti i krši Ustav, kako da građanima omogući pravo odlučivanja i da istovremeno zaštiti manjinu od volje većine, kako da ograniči demokraciju kako bi zaštitila demokraciju.

Što god učinio, ispast će da je loše učinio.

I ako zakonom ograniči Ustav, i ako promjenom Ustava ograniči ljudska prava. 

S jedne strane, ustavni stručnjaci upozoravaju da bi odbijanje referenduma dovelo do ustavne krize, s druge se upozorava da bi taj referendum zadirao u temeljna ljudska prava. A sve zato što SDP nije mislio da će do ovoga zaista doći, da će inicijativa "U ime obitelji" uspjeti prikupiti dovoljno potpisa za referendum, što znači da je totalno nespreman ušao u ovaj "kulturni rat", kako ga je nazvao Zoran Milanović.

Njegov ministar Arsen Bauk sličnu dilemu prošlog je vikenda riješio tako što je na Split Prideu nosio transparent s natpisom "Potpuna ravnopravnost", a onda izjavio da će istospolne zajednice ipak uživati malo manju ravnopravnost.

Otprilike u isto vrijeme, odvjetnice okupljene oko udruge B.a.b.e. upozoravaju na činjenicu da SDP predlaže Obiteljski zakon koji je konzervativniji od postojećeg, dok Sanja Sarnavka naglašava kako "država ovim zakonom na silu promovira konzervativnu definiciju obitelji, a druge se zajednice, primjerice izvanbračna ili istospolna, uopće ne spominju". 

I koga onda SDP uopće brani? 

I može li se manjina o kojoj je ovdje riječ, uopće pouzdati u vladajući SDP da će uspješno zaštiti njezina prava, odnosno obraniti članak 3. Ustava koji govori o "slobodi, jednakosti, nacionalnoj ravnopravnosti, ravnopravnosti spolova i poštivanju prava čovjeka", kao najvišim vrednotama ustavnog poretka?

Pored svega ostalog, ovdje je na testu i politički kredibilitet vladajuće stranke. SDP možda nije želio ovaj "kulturni rat", ali mora u njemu pobijediti. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Vidi sve članke ovog autora
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 260
Slučaj Marka Zuckerberga: Društvene mreže dokazuju da je silazak s drveta bio pogreška
KOLUMNA EMIRA IMAMOVIĆA PIRKEA

Slučaj Marka Zuckerberga: Društvene mreže dokazuju da je silazak s drveta bio pogreška

NOVI EXPRESS Facebook i Instagram ukidaju provjeru činjenica i sva ograničenja u raspravama o temama 'poput imigracije, rodnog identiteta i roda' i, naravno, još koječega, a kako će to izgledati u praksi?
Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'
NAKON SINA PRIŽELJKUJE KĆER

Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'

Raskošna svadba ih je 2018. koštala 400.000 eura, sin Aleksandar stigao je godinu kasnije, a Aleksandra Prijović i Filip Živojinović u ovoj će godini dobiti svoje drugo dijete
Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!
VINTAGE HOTEL U ZAGREBU

Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!

Zavirili smo u zagrebački Amadria Park Hotel Capital, zgradu nekadašnje podružnice Wiener Bank-Vereina. Sagrađena je 1923. godine prema projektu uglednih bečkih arhitekata specijaliziranih za gradnju banaka