Kad se voda baca s male visine (20-40 metara) tad je kinetička energija veca. Tad je i ucinak gasenja bolji ali je i opasnost za gasitelje na zemlji veca. U takvim situacijama treba hitro leci na pod dalje od nekog kamenog zida, prizide, nekog stabla. Ne smije se ostati na nogama na vozilima jer tada se moze pasti zbog udara vodene bombe. Ne valja biti u blizini neke rupe ili ne daj Boze provalije.
U biti kad djeluju avioni treba biti odmaknut pedesetak metara od pozarne linije ali to se uvijek ne dogodi jer se vodene bombe i jedinice na terenu izmjenjuju u gasenju, upotpunuju. Zato su zapovjednik na terenu i posada Kanadera u stalnoj komunikaciji (poseban kanal) i tad te informacije moraju znati i sve vodje grupa na pozaristu. Treba biti vrlo oprezan s ovim.
U proslosti su se znali dogoditi cak i smrtni slucajevi. U Jugoslaviji je tako vodena bomba usmrtila jednog vojnika kojeg je bacila s vozila. I po svijetu ima tih slucajeva.
ma
majmaj
14.9.2019.
Odustani
To nema prostora nesporazumu i greskama dok u politici vidis taj slucaj nije, ali je posao sigurno stresniji zato imaju dodatke na place dok vatrogascu je dosta
7 iljadarki kunica
Prikaži još ↓
Dk
Deaktivirani korisnik
14.9.2019.
Odustani
Ako se ne varam ovdje se ne radi o istim tipovima Kanadera koji su se koristili u vrijeme EX YU. Oni prije su bacali doslovno vodene bombe, a u ovima, ako se jo
š uvijek sjećam predavanja, postoji tehničar koji nakon što kanader "zagrabi" vodu, u rezervar pušta kemikalije koje tu vodu zapjene i samim time se povećava površina gašenja. Nije naklapanje nego iskustvo sa požara prije 14 i više godina sa požarima na Hvaru, Metković, Župa Dubrovaćka, Kupari, Srđ, Podgora............U jednom požaru me je 9 puta "istuširao" kanader i nije baš nekakav strašan udarac te "vodene bombe".
Prikaži još ↓
mi
miner1310
14.9.2019.
Odustani
Eto varate se. Vodi se dodaju supresanti, otapala pomocu kojih se dobiva pjena koja smanjuje povrsinsku napetost vode, samim tim voda bolje prodire u raslinje i
efikasnije je gasenje vise od 3 puta. Medjutim ti supresanti se vrlo rijetko dodaju u vodu jer su skupi. Mnogo vise se gasi iskljucivo s obicnom morskom vodom.
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .