Obavijesti

Tech

Komentari 10

Kako se zaštititi? Skoro svaki Wi-Fi uređaj izložen hakerima

Kako se zaštititi? Skoro svaki Wi-Fi uređaj izložen hakerima
1

Ogroman sigurnosni propust izlaže skoro svaki Wi-Fi uređaj napadima, a za njega su proizvođači znali više od mjesec dana, no još će proći tjedni dok svi ne objave zakrpe

Sigurnosni stručnjaci otkrili su ogroman Wi-Fi propust koji probija zaštitu naših bežičnih mreža i omogućuje hakerima da ciljaju napad na skoro svaki uređaj koji se bežično spaja na neku mrežu, neovisno o tome radi li se o Androidu, iPhoneu ili računalima. 

Propust je otkrio Mathy Vanhoef, stručnjak s belgijskog Sveučilišta KU Leuven, koji navodi kako je greška u samom Wi-Fi standardu, a ne u zasebnim uređajima. Propust su nazvali Krack, a radi se o propustu u sigurnosnom protokolu WPA2 koji štiti skoro sve Wi-Fi mreže između naših uređaja i routera. 

Kako prenose strani mediji, proizvođači su za ovo znali više od mjesec dana, no većina tehnološke industrije je uhvaćena na krivoj nozi s velikim kompanijama koje tek najavljuju svoje zakrpe za ovu grešku. 

No nije sve tako crno. Sam napad je jako teško za izvesti koristeći ovaj propust, a šteta nije toliko velika. Napad bi zahtijevao veliku pripremu i ciljanu metu. Jednom kad bi se probila ta zaštita, napadač bi mogao pratiti nezaštićeni promet ili ubaciti malware u stranice koje izgledaju sasvim legitimno, no da bi izveo napad mora biti u dosegu vaše mreže. Najvažnije je zaštititi uređaje koje najčešće koristite, a Microsoft je rekao kako radi na zakrpi za Windowse, a i Apple priprema svoje rješenje. Google je također najavio Android zakrpu u sljedećim tjednima. 

Kako se možete zaštititi?
Prijenosnici, računala, tableti, telefoni... za sve ove uređaje trebate potražiti sigurnosne nadogradnje čim ih proizvođači objave. Isto tako, trebate nadograditi i router, za što ćete se vjerojatno morati obratiti operatoru koji vam je dao opremu. Želite li biti još sigurniji kod kuće, koristite žičanu vezu na uređajima kod kojih je to moguće, a na mobitelu podatkovni promet, barem dok se ne objavi zakrpa. Za svoje internetske preglednike možete instalirati HTTPS Everywhere alat koji će vašem pregledniku reći da koristi zaštićenih https umjesto http protokola. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 10
CroAI educirao više od 1600 učitelja o umjetnoj inteligenciji
AI SE EDUCIRAJ

CroAI educirao više od 1600 učitelja o umjetnoj inteligenciji

Projekt, financiran kroz Tematsku sistemsku podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, osmišljen je kao odgovor na rastući interes za AI u obrazovanju i stvarne potrebe koje je pokazalo istraživanje provedeno među nastavnicima.
Ovi sportaši državi duguju više od tri milijuna eura! Bivši igrači Dinama i Hajduka čak milijun...
LISTA SRAMA

Ovi sportaši državi duguju više od tri milijuna eura! Bivši igrači Dinama i Hajduka čak milijun...

Većina su stranci, neki su u Hrvatskoj igrali tek koji mjesec, a dužni su već godinama, a tu su i domaći sportaši koji ne silaze s liste poreznih dužnika, koju svake godine objavljuje Porezna uprava