Ovih dana crvena je sve prisutnija, približava nam se sa svih strana, od odjeće do detalja za stan. Kako je sve to počelo, da je crvena najednom tako strastvena, otkriva nam priča koja stiže iz 17. stoljeća
Kako je crvena postala simbol luksuza i glamura - za sve je kriv jedan francuski kralj
Danas se njome bave mnogi brendovi na razne načine, no nekada je crvena bila super skupa i gotovo ju je nemoguće bilo nabaviti ako osoba nije član visokog društva.
Naime, u Francuskoj u 17. stoljeću, crvena postaje boja moći. Naime, francuska stručnjakinja za povijest Joan DeJean kaže da je crvena 'uvijek bila boja povezana s palačama, posebice s Versaillesom'.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Louis XIV obožavao je satenske cipele s potpeticama, bio je izuzetno ponosan na svoje noge.
- Bio je poznat po tome što ima prekrasne noge i nosio je sve vrste odjeće koja ih je otkrivala - naglasila je DeJean.
Kralj je nosio i uske hlače te predivne svilene čarape, kako bi upotpunio svoj look. Njegove cipele s potpeticama, koje su bile prilično visoke, bile su obavezno od satena, s crvenim detaljima.
Ubrzo su plemići diljem Europe prihvatili taj trend te krenuli nositi crvene cipele. Takav je dizajn bio tada vrlo skup, jer u to vrijeme bojanje tekstila mogli su si priuštiti samo oni najbogatiji.
Naime, crvena je bila luksuzna boja u Francuskoj u 17. stoljeću jer se u to vrijeme proizvodila od malih kukaca iz meksičkog kaktusa.
- Ljudi su odlično zarađivali trgujući ovom bojom, bio je to veliki biznis - naglasila je Rebecca Stevens, kustosica u Muzeju tekstila u Washingtonu. Naime, crvena je tkanina bila poput zlata - skupa i ekskluzivna.
Kada su Španjolci stigli u Meksiko u 15. stoljeću, ta je buba postala glavni izvozni proizvod Novog svijeta u Europu. Španjolci su sakupljali kukce tako što su ih strugali s biljaka kaktusa i zatim sušili. Osušene bube, koje su izgledale poput malih kuglica, zatim su poslane u Europu.
No, uvoznici u Europi zapravo nisu znali da su to bubice, već su mislili da je to neki mineral.
Naime, Španjolci su, kaže Stevens, uložili puno truda u to da čuvaju tu tajnu, od kuda njima ta ekskluzivna crvena boja za tekstil.
Priča je završena sredinom 19. stoljeća, kada su izumljene sintetičke boje, piše nrp.
Tada su dizajneri i modne kuće zapravo dobili priliku raditi crvenu odjeću te je prodavati po nižim cijenama. Naravno, nakon toga crvena je postala manje ekskluzivna, iako je njezina čarolija u svijetu dizajna prisutna i danas.