Obavijesti

Lifestyle

Komentari 4

Kad udarite u 'pandemijski zid': Korak po korak očuvajte psihu

Kad udarite u 'pandemijski zid': Korak po korak očuvajte psihu

Posljedice na mentalno zdravlje utječu na sve dobne skupine: djecu i adolescente (poremećaj u obrazovanju), odrasle (nezaposlenost, siromaštvo, dugovi) i starije osobe (izolacija)

U svom izlaganju dr. Azzopardi-Muscat, direktorica Odjela za zdravstvene politike i sustave zemalja u WHO-u, za Europsku regiju, podsjetila je da 'nitko nije pošteđen, ali nisu ni svi podjednako pogođeni', posebno za vrijeme COVIDA-19 pandemije.

POGLEDAJTE VIDEO: Brze i lake vježbe protiv stresa

Pokretanje videa...

Vježba disanja 01:07

Posljedice na mentalno zdravlje mogu se podijeliti u tri glavne komponente:

  • izravni učinci izbijanja pandemije (strah, tjeskoba),
  • neizravni učinci mjera (izolacija, zaključavanje),
  • neizravni učinci socioekonomskog pada (dugovi, nezaposlenost, osiromašenje, isključenost)

One utječu na sve dobne skupine: djecu i adolescente (poremećaj u obrazovanju), odrasle (nezaposlenost, siromaštvo, dugovi) i starije osobe (izolacija). 

- Konkretno, segment mladih u dobi od 18 do 28 godina skupina je s visokim rizikom za razvoj lošeg mentalnog zdravlja zbog veće nesigurnosti kod zaposlenja i teže ostvarivanja financijske nezavisnosti - objasnila je u izvješću za EU parlament 'Mentalno zdravlje tijekom COVID-19 pandemije'.

Europsko udruženje psihijatara savjetuje ljudima sljedeće korake kako bi smanjili negativan utjecaj pandemije i održali dobro mentalno zdravlje tijekom ovih teških vremena:

Jesam li ok? Evo kako možete provjeriti mentalno zdravlje
Jesam li ok? Evo kako možete provjeriti mentalno zdravlje

1) Ograničite izvore stresa: Oslonite se na ograničeni broj službenih izvora informacija i ograničite vrijeme dana posvećeno ovoj aktivnosti, zanemarujući informacije koje dolaze iz neslužbenih kanala i nekontroliranih izvora.

2) Nastavite siguran ljudski i društveni kontakt: Povećajte komunikaciju s prijateljima, članovima obitelji i voljenima, na daljinu. Video pozivi ili grupni pozivi s članovima obitelji mogu pomoći u smanjenju osjećaja usamljenosti i socijalne nesigurnosti. U slučaju premale društvene mreže, profesionalne linije za pomoć su posebno korisne ako njima upravljaju kvalificirani obučeni stručnjaci.

Pod stresom ste? Ovih 10 načina će vam pomoći da se opustite
Pod stresom ste? Ovih 10 načina će vam pomoći da se opustite

3) Održavajte svoj uobičajeni ritam: Održavajte redovnu rutinu spavanja, buđenja i zdrave prehrane. U ovakvim situacijama postoji realna bojazan od povratka lošim navikama, pa i ovisnosti, stoga se potiču intelektualne, fizičke i društvene (čak i virtualne) aktivnosti.

4) Usredotočite se na dobrobit izolacije: Ljudi trebaju prihvatiti da je izolacija nužna privremena mjera potrebna za zaštitu vlastitog i zdravlja drugih.

5) Zatražite stručnu pomoć kada je potrebno: Zatražite psihijatrijsku pomoć ako uvidite da učinci stresa počinju biti previše za vas da se nosite sami s njima. Mnoge službe za mentalno zdravlje sada su opremljene za pružanje podrške, uklanjanje negativnih emocija i psihijatrijske konzultacije na daljinu.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 4
Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica
MANJE POZNATO

Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica

Preljubnici su najčešće zadovoljni svojim odnosom, ako žena vara to je češće kraj odnosa, a većina varalica će uslijed afere sve češće voditi ljubav i s partnerom