Nekoliko velikih vulkana je na površini Marsa. Merkur i Venera također pokazuju znakove nekadašnje vulkanske aktivnosti
Vulkani nisu samo na Zemlji, postoje i na drugim planetima
Vulkan je otvor na Zemljinoj kori kroz koji iz podzemnih komora izbijaju rastaljene mineralne tvari, vulkanski pepeo i određene vrste plinova. Magmom zovemo rastaljene tvari, užarenu masu u utrobi Zemlje. Kad magma erumpira i počne teći po Zemljinoj površini, zove se lava. Na Zemlji postoji otprilike 1500 potencijalno aktivnih vulkana od kojih je oko 500 erumpiralo otkako su ljudi počeli pratiti aktivnosti vulkana.
Od svih vulkana koji su erumpirali u posljednjih 10.000 godina 10 je posto na području SAD-a. Najviše ih je na Aljasci, Havajima te u Kaskadskom gorju na sjeverozapadu SAD-a.
Vulkani nisu samo zemaljski fenomen. Nekoliko velikih vulkana je na površini Marsa. Merkur i Venera također pokazuju znakove nekadašnje vulkanske aktivnosti. A vulkanski najaktivnije tijelo u Sunčevu sustavu nije Zemlja, već Jupiterov satelit Ija. To nebesko tijelo ima više od 400 vulkana od kojih neki izbacuju dim i prašinu do 500 kilometara u svemir.
ZemIjina je površina vrlo mala, otprilike 4,5 puta manja od površine SAD-a. Stoga bi gustoća vulkana na tom Jupiterovu satelitu bila usporediva s otprilike 90 neprekidno aktivnih vulkana diljem SAD-a, piše Školski portal.