Ova neobična životinja izgleda kao da nosi štit na leđima. U oklop se može sklupčati kad naiđe na grabežljivce, ali i kad mu je jako vruće
Pasanac je moderni 'vitez' s oklopom na leđima
Ova neobična životinja izgleda kao da nosi štit na leđima. U oklop se može sklupčati kad naiđe na grabežljivce, ali i kad mu je jako vruće. Jedinstven oklop sastavljen je od niza rožnatih kolutova, koji im pokriva veći dio tijela, uključujući glavu, a većina njih ima i oklop po nogama i repu. Postoje pasanci s tri, šest i devet kolutova, a jedna vrsta gotovo i nema oklopa.
Žive uglavnom u tropskim područjima srednje Amerike i u Patagoniji, a “devetkolutni” pasanac živi na jugu Sjedinjenih Američkih Država. Većina od 20 vrsta pasanaca živi na otvorenim površinama, poput travnjaka. Neke vrste žive i u šumi. Hrane se malim životinjama, biljkama i strvinama. Pasanci su prosječno dugi oko 75 centimetara zajedno s repom, ali jedino divovski pasanac naraste i do 150 cm i teži do 59 kilograma. Za razliku od njega, vilinski pasanac dug je samo od 12 do 15 cm. Pasanci žive uglavnom sami, ne u grupi.
Zubi im rastu tijekom cijelog života. Kratkim prednjim nožicama s dugim kandžama kopaju pod zemljom kako bi izbjegli grabežljivce i pronašli hranu te da bi snizili tjelesnu temperaturu za vrućih dana. Te rupe se opasne za jahače jer konji upadnu nogom u nju. Tijekom ljeta pasanci su aktivniji noću kako bi izbjegli velike vrućine.
“Oklopljeni” su baš kao srednjovjekovni vitezovi
Imaju oklop, koji obuhvaća veći dio leđa i gornji dio glave, a sastavljen je od ploča okruženih elastičnom kožom. Trbušna strana tijela pokrivena je mekom kožom smeđe ili ružičaste boje. Od oklopa pasanca izrađuje se charango - trzalački glazbeni instrument iz skupine lutnji, sličan gitari. Inače, pasanci nisu ugrožena vrsta i u nekim krajevima ih love zbog mesa, ali i zato što ih ljudi smatraju štetočinama jer im uništavaju usjeve koje sade, poput kukuruza ili pšenice.