Na biotekinim znanstvenim radionicama budući mali znanstvenici rade pokuse i uče kako radi ljudsko tijelo, kako je uopće nastao život i još mnogo toga
Na ovoj radionici kemija i biologija postaju super zabavne
Za sve male znanstvenike koje zanima kako izolirati DNK ili kako izmjeriti koliko zraka stane u pluća - idealne su znanstvene radionice “Bioteka u pokretu”.
- Istražujemo nepoznate stvari, radimo zanimljive pokuse, učimo o ljudskom tijelu i evoluciji te mjerimo skrivene šećere u voću i povrću - kaže Marko (10) koji bi volio postati znanstvenik.
Na radionici “Ja, doktor!”, objašnjava profesorica biologije Kristina Duvnjak, mjerili su koliko srce ima otkucaja poslije trčanja i u mirovanju, radili otiske prstiju i naučili da je svaki otisak različit te su napravili i svoj steteskop od dva lijevka i plastične cijevi.
- Veći lijevak je došao na srce, manji na uho. I slušali smo šumove u disanju - pojasnio nam je Marko. Mihaelu (9) najviše se svidjelo kad su mjerili vitalni kapacitet pluća jednostavnim pokusom. Lavor su napunili vodom i u njega stavili bocu od pet litara napunjenu vodom. Spojili su je s cijevi pa u nju ispuhali sav zrak iz pluća. Koliko je vode istodobno izašlo iz boce, toliki je bio kapacitet nečijih pluća.
Petri (9) najzanimljivije je bilo u epruveti provjeravati jednostavne šećere iz voća i povrća. U njih su stavljali na komadiće izrezano povrće i voće usitnjeno u tarionicima te ih prelili posebnom otopinom. Epruvete su potom zagrijavali, zbog čega su postale različite boje pa su prema njima mogli zaključiti koliko šećera ima.
Evolucijska linija opisala im je razvoj od riba do sisavaca
Na “evolucijskoj” radionici “A kad si ti nastao?“ učili su kako je nastao život i kako su se evolucijski prilagodili kralježnjaci kroz evolucijsku liniju - od riba do sisavaca. Evolucija riba počela je prije oko 450 milijuna godina, a kroz sljedeće milijune organizmi su se prilagođavali okolišu i postajali - druga vrsta.