Amblem Južne Australije napravljen je po njima. Jedine su životinje koje se skrivaju kretnjama
Morski zmaj: Jedina životinja koja se skriva kretanjem
Lisnati morski zmajevi dobili su ime po zmaju iz kineske mitologije i jedni su od najljepših riba u oceanima. Spadaju u istu skupinu kao morski konjici i endemska su vrsta koja obitava u vodama istočne i južne Australije. Narastu do najviše 35 centimetara, a omiljena hrana su im Mysid škampi, mali rakovi i planktoni koje usisavaju svojom njuškom, sličnoj duguljastoj cijevi.
Lisnati morski zmajevi jedine su životinje koje se skrivaju dok se kreću. Zahvaljujući svojim lelujavim “listićima”, kamufliraju se u alge oponašajući njihovo ljuljuškanje i plivajući zadržavaju iluziju da su plutajuća alga.
Lisnati nastavci služe isključivo za skrivanje, a kreću se pomoću sićušnih prozirnih peraja na leđima i sa strane vrata. Vanjska površina tijela tvrda im je poput oklopa. Nemaju otrov, nemaju usta, a nisu ni brzi, pa su tako usavršili stapanje s okolišem kako bi se sakrili od brojnih opasnosti. Morski zmajevi znaju boraviti na istome mjestu čak i do 68 sati.
Zaštićeni su kao vrsta od '90-ih godina
Ronioci često traže zmajeve kako bi ih uzeli doma kao ljubimce. Zagađenje i gubitak staništa također su značajno smanjili njihov broj pa su pod zaštitom australske vlade.
Majstori skrivanja laki su plijen dok su mali
Mogu pomicati jedno oko neovisno o drugome kako bi pratili kretanje svega oko sebe, a da ne odaju svoju prisutnost. Ipak, samo 1 od 20 doživi odraslu dob jer su lak plijen rakovima i ribama.