Danas su na internet priključene dvije milijarde računala, a prije 30 godina bilo ih je samo 1000. Tako su 50-ih godina prošlog stoljeća prva računala bila jako skupa
Kako je nastao internet: Danas svi mogu naći odgovor na sve
Danas je jednostavnije nego ikad priključiti se na internet. Svatko može naći odgovor na bilo koje pitanje u svakome trenutku, gotovo na svakome mjestu. Cijeli je svijet povezan mrežom informacija. Danas su na internet priključene dvije milijarde računala, a prije 30 godina bilo ih je samo 1000.
Prije su računala imale samo velike tvrtke, sveučilišta i vojska
Tako su 50-ih godina prošlog stoljeća prva računala bila jako skupa i imala su ih samo velike tvrtke, sveučilišta i vojska. Globalna mreža internet nastala je 1968. pod imenom ARPANET i korištena je kao vojna mreža američkog ministarstva obrane. Cilj njezina stvaranja bilo je povezivanje određenog broja računala u SAD-u. Prva mreža imala je četiri servera. Američka vojska, najveći korisnik te računalne mreže, bojala se u vrijeme Hladnog rata da im Rusija, njihov glavni neprijatelj, ne uništi središnje računalo. To je bila mreža za ispaljivanje raketa i sva računala povezana s njime postala bi beskorisna, a cijeli sustav neupotrebljiv.
Mreže se sastoje od velikog broja samostalnih servera
Amerikanac Paul Baran našao je rješenje koje omogućava da mreže više nemaju jedno glavno mjesto nego se sastoje od velikog broja samostalnih servera. Na tom načelu funkcionira i današnji internet. Omogućeno je da podaci mogu putovati bilo kojim oblikom mrežne veze, a kad dođu na odredište, otvara se i sadržaj postaje čitljiv korisniku.
Omogućeno je spajanje brojnih mreža u Americi i Europi. Osnovane su prve tvrtke koje omogućavaju svima da se spajaju na internet za korištenje e-maila ili pretraživanje.