Sakupljali su stare narodne mitove i legende. Njihove bajke u originalu su bile puno brutalnije nego što su danas. Djeca diljem svijeta znaju njihove bajke
Braća Grimm: Godinama uživamo u njihovim pričama
Godina 2013. proglašena je godinom braće Grimm. “Ivica i Marica”, “Trnoružica”, “Crvenkapica”, “Snjeguljica”, “Palčić”..., samo su neke od omiljenih bajki za djecu koje su napisala braća Grimm.
Prvo izdanje zbirke “Dječje i domaće bajke” izašlo je prije 200 godina. Zbirka je prevedena na više od 160 jezika, a 2005. uvrštena je u UNESCO-ovu svjetsku baštinu. “Dječje i obiteljske bajke”, čije je prvo izdanje izašlo u samo 900 primjeraka, najrasprostranjenija je njemačka knjiga u svijetu nakon Lutherova prijevoda Biblije.
Grimmove priče stalno se iznova prepričavaju - u stripu, crtanom filmu ili kao kazališna predstava.
Jacob i Wilhem Grimm živjeli su u vrijeme kada Njemačka kakva je danas još nije postojala. Sastojala se od stotina kneževina i država. Njemački narod je u to doba ujedinio samo zajednički jezik. Braća Grimm su željela ujedinjenu zemlju. Počeli su istraživati njemački jezik te prikupljati stare narodne mitove, sage i legende. Stvorili su znanstveno područje koje prije njih nije postojalo - germanistiku. Željeli su sačuvati dio njemačke kulturne baštine od propasti.
Napisali su stotine tekstova i objavili brojne knjige. Tada nitko nije bio zainteresiran za objavljivanje njihovih bajki, no oni su uporno i strastveno prikupljali stare njemačke bajke i legende. Novac su zarađivali na razne načine: kao bibliotekari, novinari i diplomati, a poslije i kao sveučilišni profesori.
U Njemačkoj su im podignuli spomenik
Na Hanauskom trgu 1896. u njihovu čast podignut je spomenik koji obilježava početnu točku Ceste bajki braće Grimm. Od 2006. grad Hanau je grad braće Grimm.
Rano su ostali bez oca i radili su čitav život
Braća su ostala bez oca kad su imala 10 i 11 godina. Vrlo su rano preuzeli brigu o obitelji i navikli su teško raditi. Bili su nerazdvojni i uvijek su pomagali jedan drugome. Nisu mogli ni zamisliti da će jednom steći svjetsku slavu koju danas imaju jer njihov istraživački rad godinama nikoga nije zanimao. Braća su radila čitav svoj život. Wilhelm je umro sa 73, a Jacob sa 79 godina.
U videima poslušajte bajku o Trnoružici i Pepeljugi koju su braća Grimm objavila u kolekciji narodnih priča