Kad misli da ga netko želi pojesti, podigne bodlje pa izgleda veće i strašnije. A i ubod njegovih bodlji jako boli. One mogu biti različitih veličina, ovisno o vrsti
Bodljikavi dikobraz: Kad je u opasnosti, nakostriješi se
Odmah poslije kapibare i dabra, dikobraz je najveći glodavac u svijetu. Poznat je po dugim bodljama koje mu pokrivaju gotovo cijelo tijelo. Ima ih više od 30.000 pa ga u nekim dijelovima svijeta zovu i bodljikavom svinjom. I baš dobro da ima bodlje jer su mu one neprocjenjivo oružje. U suprotnom bi dikobraz postao lak plijen kojotima, psima i lisicama koje ga žele pojesti. Ali bodlje ga čuvaju i od ljudi. U Keniji su ljudi jeli dikobrazovo meso, a njegove duge i čvrste bodlje koristili su za izradu nakita i ukrasa.
Kad osjeti opasnost, on se nakostriješi pa tako izgleda veći i opasniji. Ponekad se zna i tresti nadajući se da će čudan zvuk koji pritom proizvede uplašiti neprijatelja. Po danu spava, a kreće se uglavnom noću. Neko vrijeme se vjerovalo da može bacati bodlje, ali to ipak nije istina.
Dikobraz dugo živi
Većina glodavaca ne poživi dulje od tri godine. No životni vijek dikobraza je oko 15 godina. Žive u Africi, jugozapadnoj Aziji i u Americi. Vole jesti lišće i grančice. Meso ne jedu. Neki od njih vole se penjati po drveću pa se često među krošnjama drveća u Americi može vidjeti i dikobraza.