Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Jeste li probali aquafabu? Može zamijeniti jaja i vrhnje za šlag

Jeste li probali aquafabu? Može zamijeniti jaja i vrhnje za šlag

Budući da nije bogata hranjivim tvarima, njena najveća korist je konzistencija koja je slična onoj od jaja, zbog čega je dobra zamjena za one koji su na jaja alergični ili ih izbjegavaju

Mnogo je različitih režima prehrane i dijeta koje bi trebale ispuniti različite ciljeve i često je - pogotovo kod medicinskih dijeta - teško pronaći alternativu zabranjenim namirnicama. Jaja spadaju u namirnicu koja na tržištu ima razne alternativne opcije, a jedna od njih koju mnogi hvale je aquafaba.

POGLEDAJTE VIDEO: Sve o vitaminu B

Pokretanje videa...

01:37

Premda vam možda ne zvuči poznato, s aquafabom ste se vjerojatno već susreli - riječ je naime o tekućini koja bude u konzervi graha ili slanutka. Naziv dolazi od latinskih riječi aqua (voda) i faba (grah), a mnogi kad otvore konzervu tu vodu (često i sa gađenjem) bace, nesvjesni njenog potencijala. 

Dijetetičari su objasnili što je točno akvafaba i kako nam može koristiti.

Vrlo vjerojatno radite kajganu pogrešno, ovo mnogi rade krivo
Vrlo vjerojatno radite kajganu pogrešno, ovo mnogi rade krivo

Što je aquafaba?

- Škrob iz skuhanih mahunarki apsorbira vodu - kaže Amy Kimberlain, dijetetičarka i glasnogovornica Akademije za prehranu i dijetetiku.

U konzervirani se slanutak ili grah zbog toga dodaje još obične vode koju grah upije i s vremenom počinje ispuštati vodu sa škrobom, a to je aquafaba: viskozna tekućina, objasnila je Kimberlain.

Ta se voda, kaže nutricionistkinja, može istući (kao vrhnje za šlag) i onda koristiti kao nadomjestak za jaja na biljnoj osnovi.

Dreamstime

To je 2014. otkrio francuski chef Joel Roessel koji je prvi shvatio da miksanje tekućine iz konzerviranog slanutka pretvara u pjenu nalik na tučeni bjelanjak. Kasnije je američki slastičar Goose Wohlt namirnicu nazvao aquafaba, te pokrenuo Facebook stranicu 'Vegan Meringue-Hits and Misses' koja danas ima oko 100 tisuća fanova i sljedbenika.

Aquafaba je relativno bezukusna, zbog čega je odlična kao zamjena jajima kod pečenja kolača, a Kimberlain kaže da se zbog stabilne teksture dodaje i u gazirane koktele.

Fale vam neki sastojci za ručak? Zamijenite ih ovim namirnicama
Fale vam neki sastojci za ručak? Zamijenite ih ovim namirnicama

Nutritivna vrijednost

Ne postoje informacije o nutritivnoj vrijednosti akvafabe, no zna se da je ona nije ni približna vrijednosti graha od kojeg nastaje.

- Sigurno je da u njoj nema mnogo ugljikohidrata, bjelančevina, masti, vitamina ili minerala - dodaje Kimberlain.

Je li aquafaba zdrava?

- Sama aquafaba ima vrlo malo hranjivih sastojaka, tako da je zdravstveno prilično neutralna - kaže dijetetičarka Desiree Nielsen, no ističe kako bi mogla pogoršati stanje kod osoba koje pate od sindroma razdražljivog crijeva.

Budući da nije bogata hranjivim tvarima, njena je najveća korist konzistencija koja je slična konzistenciji jaja, zbog čega je dobra zamjena onima koji su na jaja alergični ili ih iz nekog drugog razloga izbjegavaju.

Fotolia

Kako koristiti aquafabu?

- Aquafaba u principu djeluje kao vezivo, zgušnjivač, sredstvo za pjenjenje i emulgator - kaže Kimberlain, a kad se uzima umjesto jaja, i ona i Nielsen preporučuju ovakvo doziranje:

Jedan žumanjak: 1 žlica akvafabe
Jedan bjelanjak: 2 žlice akvafabe
Jedno cijelo jaje: 3 žlice akvafabe

Iako kao zamjena za jaja dobro funkcionira u gotovo svim receptima - uključujući palačinke, vafle, razna variva i drugo - akvafaba ne funkcionira kao samostalno jelo, kaže Kimberlain. Razlog je taj što se npr. kajgana ili quiche oslanjaju na konzistenciju žumanjka koji sve sjedini, što ova zamjena ne može, objasnila je za Mind Body Green.

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU SERIJALA 'TKO MI BOLJE KUHA?'

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču
Oči su ogledalo duše, a evo što otkrivaju o vašoj osobnosti
CRNE, PLAVE, SIVE...

Oči su ogledalo duše, a evo što otkrivaju o vašoj osobnosti

Iako boju očiju prvenstveno određuje količina i raspodjela pigmenta melanina, od davnina se boju očiju povezuje i s osobnošću. Otkrijte što vaše oči govore o vama...