Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Jedno od troje djece u svijetu izloženo je otrovnom olovu

Jedno od troje djece u svijetu izloženo je otrovnom olovu
1

Otrovnim olovom bi moglo biti pogođeno oko 800 milijuna djece, a najviše u zemljama s niskim i srednjim dohotkom. Južna Azija je najviše pogođena i čini gotovo polovinu globalne vrijednosti

Jedno od troje djece je izloženo otrovnom olovu, što može potencijalno nanijeti nepovratnu štetu, otkrilo je istraživanje globalnog rizika izloženosti. Procjene UNICEF-a i Pure Eartha su da bi otrovnim olovom moglo biti pogođeno oko 800 milijuna djece, a najviše u zemljama sa niskim i srednjim dohotkom. Južna Azija čini gotovo polovinu globalne ukupne vrijednosti, a loše reciklirane olovne baterije, e-otpad, rudarstvo i boje glavni su izvori trovanja, navodi se u izvješću.

POGLEDAJTE VIDEO: Zbog pandemije smanjeno zagađenje zraka

Pokretanje videa...

01:05

Glavni krivac su baterije za punjenje vozila

Autori izvještaja kažu kako su se njihova otkrića uglavnom temeljila na podacima Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju (IHME) sa Sveučilišta u Washingtonu, koji su dobili rezultate krvnih pretraga na desetke tisuća djece diljem svijeta.

- Vozila u zemljama s niskim i srednjim dohotkom utrostručila su se od 2000. godine, što je dovelo do grafičkog porasta recikliranja olovnih kiselina, često na nesiguran način - izjavio je dr. Nicholas Rees, jedan od autora izvještaja. Otprilike 85 posto svih olova koji se koriste u svijetu otpada na proizvodnju olovnih baterija, a velika većina potječe od recikliranih automobilskih baterija.

- Kao rezultat toga, čak polovica iskorištenih olovnih baterija završi u neformalnoj ekonomiji - piše u izvještaju. Neregulirane i često nelegalne operacije recikliranja razbijaju kućišta akumulatora, prosipajući kiselinu i olovnu prašinu po zemlji. Također, događa se i taljenje olova u peći na otvorenom koje ispuštaju otrovne pare i prašinu koja onečišćuje okolne četvrti.

Zašto su djeca ranjiva?

Stručnjaci kažu da je dječji unos hrane, tekućine i zraka čak pet puta veći nego kod odraslih, ako se usporedi omjer tjelesne težine.

- To znači da djeca mogu apsorbirati više neurotoksina ako je iscurilo u tlo i vodu ili se proširilo po zraku gdje se nalazi dijete - stoji u izvješću. Nadalje, bebe i djeca mlađa od pet godina izložena su visokom riziku, jer im mozak može biti oštećen i prije nego što se potpuno razvije, što dovodi do cjeloživotnog neurološkog, kognitivnog i fizičkog oštećenja.

Olovo je snažan neurotoksin koji je čak i kod niske razine izloženosti povezan sa smanjenim IQ rezultatima, skraćenim rasponom pažnje i potencijalno nasilnim - pa čak i 'kriminalnim' ponašanjem kasnije u životu. Indija ima najveći broj (više od 275 milijuna djece) s razinom olova u krvi većom od pet mikrograma po decilitru. Ta razina, prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), zahtijeva poduzimanje određenih mjera.

- Otkriveno je da djeca koja žive u ili u blizini radionica za reciklažu baterijskih olovnih kiselina u Indiji imaju razinu olova i do 190 mikrograma po decilitru - izjavio je dr. Abbas Mahdi, šef odjela za biokemiju Medicinskog sveučilišta King George u indijskoj Uttaru Pradesh državi. Djeca su također izložena drugim onečišćenjima, primjerice začinima i biljnim lijekovima koji sadrže olovo kao konzervans ili pojačivač boja. piše BBC.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica
MANJE POZNATO

Osam činjenica o nevjeri: Tko, zašto i kako postaje varalica

Preljubnici su najčešće zadovoljni svojim odnosom, ako žena vara to je češće kraj odnosa, a većina varalica će uslijed afere sve češće voditi ljubav i s partnerom