Naša je država na rubu. Pitanje je može li održati svoje društvene funkcije, rekao je Fumio Kushida u političkom govoru na otvorenju ovogodišnjeg zasjedanja parlamenta
Japanski premijer: Moramo Zaustaviti pad stanovništva u zemlji sad ili nikad. Očajni smo!
Japanski premijer Fumio Kushida obećao je u ponedjeljak poduzeti hitne korake u rješavanju pada nataliteta u zemlji rekavši kako je "sad ili nikad" za jedno od najstarijih društava u svijetu.
Japan je zadnjih godina nastojao poticati svoje stanovnike da imaju više djece obećavajući novčane bonuse i brojne olakšice, no ostaje jedno od najskupljih mjesta u svijetu za odgoj djeteta, pokazuju istraživanja.
Broj rođenih prošle je godine bio rekordno nizak, prema službenim podacima, te je prvi put pao na manje od 800.000 - prijelomni trenutak koji se dogodio osam godine prije no što je vlada očekivala.
To je najvjerojatnije ubrzalo daljnji pad broja stanovnika u zemlji gdje je prosječna dob 49 godina, najviša u svijetu iza grada-države Monaka.
"Naša je država na rubu. Pitanje je može li održati svoje društvene funkcije", rekao je Kishida u političkom govoru na otvorenju ovogodišnjeg zasjedanja parlamenta.
“Sada ili nikad kad je riječ o politici rađanja i odgoja djece - to je pitanje koje jednostavno više ne može čekati”, dodao je.
Kishida je rekao da će podnijeti planove za udvostručenje proračuna za politike vezane uz djecu do lipnja te da će u travnju biti uspostavljena vladina agencija za djecu i obitelji koja će nadzirati to pitanje.
Japan je treća najskuplja zemlja u svijetu za odgoj djeteta, prema YuWa Population Research, iza Kine i Južne Koreje, zemalja koje također vide smanjenje stanovništva kao zabrinjavajuće znakove za globalnu ekonomiju.
I druge zemlje također se suočavaju sa starenjem i smanjenjem stanovništva, a Kina je prošli tjedan izvijestila da je njezina populacija 2022. pala prvi put u 60 godina.