Građani su na obalama odali počast poginulima u katastrofi. 11. ožujka 2011. potres magnitude 9.0 po Richteru uzrokovao je snažan tsunami zbog čega je nastradala nuklearna elektrana u Fukushimi
Jedanaest godina od katastrofe: U potresu magnitude 9.0 i tsunamiju stradalo 20.000 ljudi
Japan je u petak obilježio 11 godina od razornog potresa i tsunamija koji su prouzročili i nuklearnu katastrofu u Fukushimi.
Japanci su odali počast žrtvama i obnovili potragu za još uvijek nestalima u katastrofi, piše ABC.
U 14 sati i 26 minuta građani su minutom šutnje obilježili trenutak u kojem je 11. ožujka 2011. udario razoran potres magnitude 9.0 po Richteru i uzrokovao snažan tsunami. Broj žrtava, preminulih i nestalih, je 19.300.
Potres i tsunami oštetili su nuklearnu elektranu u Fukushimi, zakazao je sustav hlađenja i tri od ukupno šest reaktora su se otopili.
Premijer Fumio Kishida obećao je dati podršku obnovi pogođenih i razorenih područja u Fukushimi.
- Oporavak od nuklearne katastrofe zahtjeva dugoročan trud - rekao je Kishida i obećao pružiti podršku stanovnicima koji se vraćaju u Fukushimu kao i lokalnim obrtima i industrijama u tom području.
Kishida je posjetio Fukushimu unatoč tome što su vlasti prestale održavati službenu ceremoniju obilježavanja tragedije nakon 10. godišnjice prošle godine.
U gradu Minamisoma policajci su kopali rupe na obali u potrazi za posmrtnim ostacima žrtava jer su mnoge potražne akcije bil odgođene zbog količine radijacije.
Zona opasnosti od radijacije pokrivala je 12 posto prefekture Miyagi, a u međuvremenu je ta zona smanjena na 2,4 posto površine. Lokalne vlasti pozivaju građane koji su odselili iz tih područja da se sada ponovno vrate živjeti ondje.
Vlada i operator nuklearke Tokyo Electric Power Company Holdings najavili su prošle godine kako će u proljeće 2023. početi ispuštati 1,3 milijuna tona obrađene radioaktivne vode u more. Međutim, susjedne zemlje Kina i Južna Koreja kao i lokalno stanovništvo i ribari protive se toj ideji dok vlasti tvrde da je ispuštanje te vode u rasponu od desetljeća potpuno sigurno.
Operator nuklearne elektrane također se suočava s brojnim tužbama stanovnika koji tvrde da su zbog ozračenosti razvili rak štitnjače. Lokalne vlasti opovrgavaju poveznost razvoja bolesti s nuklearnom elektranom, ali Vrhovni sud donio je odluke koje podržavaju zahtjeve za odštetom građana.