Najčešće je riječ o 'funkcionalnoj grešci' proizvoda kako bi se zbog kvara na jednom dijelu pokvario cijeli uređaj. Uglavnom se odnosi na elektroničke proizvode
Izvješće CEC-a: Rok trajanja proizvoda namjerno je kraći
Izvješće Europskog potrošačkog centra (CEC), tvrdi kako se proizvodi namjerno loše izrađuju kako bi ih potrošači sve češće kupovali, piše francuski Le Monde.
Izvješće 'Programirana dotrajalost, produkt potrošačkog društva' se temelji na istraživanju studentice Lydie Tollemar koja je pisala rad na tu temu.
Navodi se kako je vijek trajanja proizvoda kraći kako bi se kupce natjeralo na češću kupovinu.
Najčešće je riječ o 'funkcionalnoj grešci' proizvoda, primjerice bijele tehnike, kako bi se zbog kvara na jednom dijelu pokvario cijeli uređaj. Ta se greška uglavnom odnosi na električne ili elektroničke proizvode.
CEC također tvrdi kako su perilice rublja 'programirane' na 2000 do 2500 pranja zbog promjene načina proizvodnje. Primjerice, bubnjevi se više ne rade od inoksa već od plastike, a kuglični ležajevi su ugrađeni u bubanj. Ako više ne rade, kupci će morati zamijeniti cijeli bubanj. Slično je s televizorima, ali i mobitelima.
CEC je pozvao EU da se ozbiljno pozabavi s tim problemom te traži zakonsku regulativu oko vijeka trajanja proizvoda.