Biologinja zagrebačke klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Željka Mačak Šafranko uzgojila je koronu u laboratoriju a u intervjuu nam je prokomentirala da je to za nju i njene kolege tek 'uobičajen posao'
'Izolirali smo koronu, bili smo sretni, ali nismo stigli slaviti'
Kad sam vidjela da smo uspjeli izolirati virus nije bilo nikakvog slavlja, euforije. Naravno, bili smo sretni i zadovoljni. Mislim, nama je to uobičajan posao. Vrlo brzo smo krenuli raditi druge stvari jer nismo imali vremena razmišljati, jesti, spavati onih prvih dva tjedna kad je bila totalna ludnica sa dijagnostikom - kazala nam je u razgovoru biologinja Željka Mačak Šafranko.
- Svi smo umorni, na izmaku snaga, pritisak je velik, a s obzirom da je to vrlo ozbiljan i složen posao, moramo cijelo vrijeme, znači svih 12 sati smjene, biti potpuno skoncentrirani na to što radimo. Nema vremena na gubljenje, nekad ne stignemo ni jesti - priča nam žena koja je uzgojila koronavirus u zagrebačkoj klinici, ali koja ističe kako je samo dio tima.
- Uz mene tu je nekako glavni Ivan Christian Kurolt. On je recimo moj iskusniji kolega, pa Lidija Cvetko Krajinović, Petra Svoboda, Mihaela Kordun i naša tehničarka Milica Lekšić - navodi svoje kolege ova biologinja koja za svoju šeficu Alemku Markotić kaže da je stroga i zahtjevna, ali da je dobra i da je s njom ugodno raditi.
'Trebat će vremena za uspješno i sigurno cjepivo'
Ona smatra da ovo što je napravila sa svojim timom bio tek jedan postupak koji rade u klinici.
- Ovo zapravo nije bilo otkriće nego jedan postupak koji radimo u našoj klinici, a tehniku koju inače koristimo smo primijenili i u ovom slučaju i uspjeli smo iz prve uzgojiti virus i tu smo nažalost morali prestati zbog zahtjeva za dijagnostikom koja nam ne omogućava da radimo bilo koje druge stvari osim same dijagnostike - kaže nam.
Na pitanje što zapravo znače ponude koje su dobili iz SAD-a i Njemačke mirno odgovara
- Znanstvenici uvijek vole razmjenjivati materijal na kojem mogu vršiti istraživanja tako da je i njima bilo zanimljivo imati virus koji nije s njihovog područja da se mogu uspoređivati karakteristike samog virusa. Važno da je i druge zemlje izoliraju virus radi usporedbi, jako je bitno da što više znanstvenih timova može izolirati virus. Do suradnje sa SAD-om i Njemačkom će sigurno doći ,ali najprije se moramo riješiti ove epidemije. Treba će više vremena da se proizvede kvalitetno, uspješno i sigurno cjepivo. Teško je sad prognozirati kada će to biti - objasnila je Željka Mačak Šafranko.
'Ne vidim nekakvu razliku između virusa gripe i ovog novog koronavirusa'
Ona smatra da je stanje ozbiljno, iako nije katastrofalno te smatra da Stožer odrađuje dobar posao.
- Pa moram vam priznati da smo svi malo iznenađeni s ovom epidemiološkom situacijom, kao i svi drugi virusi koronavirus opasan je za ljude koji imaju na neki način smanjene mogućnosti imunološkog odgovora ili imaju neke kronične bolesti. Na zdravim ljudima se u pravilu pokazalo da nije opasan, mladi ljudi su uglavnom ozdravili uspješno. Ne vidim nekakvu razliku između virusa gripe i ovog novog koronavirusa, a to će tek vrijeme pokazati, trebat će još puno vremena da bi se moglo doći do nekog zaključka - istaknula je ova mlada biologinja.
Prisjetila se i da im je, osim suočavanja i borbe protiv koronavirusa, dodatan kaos izazvao i potres. Biolozima je u potresu uništen ured, pa su bili prisiljeni preseliti kompjutore i aparate na kojima rade dijagnostiku u drugu zgradu.
- Kolege su nas u drugoj zgradi velikodušno primili i dali nam mjesto gdje možemo staviti svoja računala i aparate i dijagnostiku tako da smo se vrlo brzo snašli.
POGLEDAJTE 24PITANJA S MINISTROM: