Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 9

Ivana Brkljačić: Ivanišević je legenda vrijedna divljenja

Powered by Erste banka

Ivana Brkljačić: Ivanišević je legenda vrijedna divljenja

Državna rekorderka i naša najuspješnija bacačica kladiva, Ivana Brkljačić, prisjetila se nekih sportskih uspomena iz svoje karijere i ispričala nam čime se bavi danas. I dalje je u sportu, ali s organizacijskom palicom

Iako nemamo mnogo bacačica kladiva, zahvaljujući Ivani Brkljačić (37), imamo jednu koja će ostati zapisana u povijesti hrvatskog sporta.

Ivana je državna prvakinja i rekorderka u bacanju kladiva te prva hrvatska atletičarka koja je kladivom prebacila 75 metara. U Varšavi je u lipnju 2007. godine na atletskome mitingu ostvarila hrvatski rekord bacivši 75,08 m, što je u tom trenutku bio osmi najbolji rezultat u povijesti. A ništa se od toga ne bi dogodilo da nije bilo - košarke.

Zbog straha od lopte prešla na atletiku

Uvijek je bila motivirana za sport, a za njezine uspjehe vjerojatno je presudan njezin natjecateljski duh. Kaže da je uvijek bila brza, uporna i voljela je istjerivati pravdu.

Prvi sport koji je trenirala bila je košarka, no iako talentirana i fizički nadmoćnija od ostalih djevojaka, bojala se lopte, zbog čega ju je trener Dean Nemec usmjerio prema atletici.

- Tata me odveo na stadion na prvenstvo Zagreba i prijavila sam se na utrku na 60 metara i pobijedila - govori Ivana.

Počela je trčanjem, u kojem je čak bila prvakinja Zagreba u svojoj generaciji na 60 metara, no ubrzo se prebacila na bacanje kladiva. I tako je počela njezina atletska priča, tijekom koje je devet put bila seniorska i tri put juniorska prvakinja Hrvatske, 13 puta je postavljala seniorski rekord Hrvatske, a 11 puta je rušila juniorski. Tri puta je nastupila na Olimpijskim igrama, na četiri svjetska i dva europska prvenstva, a u juniorskim kategorijama bila je europska i dvostruka svjetska prvakinja.

Danas pamti mnoge lijepe uspomene, a najdraža joj je ona s Olimpijskih igara u Sydneyu 2000. godine, kamo je bila došla kao 17-godišnjakinja.

- Bila sam još zapravo dijete kad sam otišla na Olimpijske igre u Sydney 2000. godine, a sobu u olimpijskom selu dijelila sam s Blankom Vlašić. Ušla sam u finale bacanja kladiva kao najmlađa atletičarka u povijesti bacačkih disciplina, ali tada još nisam imala pojma što to znači - govori Ivana.

Trener joj radio 'pretres' sobe u potrazi za slatkim

Od dogodovština se prisjeća toga kako se znala skrivati od legendarnog atletskog trenera Ivana Ivančića kako bi jela slatko, a zbog toga joj je nekad znao napraviti i "pretres" sobe u potrazi za skrivenim slatkišima. Pamti i trenutak u kojem je upoznala sportsku legendu Gorana Ivaniševića na OI-ju u Sydneyju 2000. godine, a oduševio ju je svojom prizemljenošću. 

- Na OI-ju u Sydneyu svima nam je kupio ulaznice za natjecanje u dizanju utega da možemo ići gledati Pešalova. Uvijek se odnosio prema svim sportašima s velikim poštovanjem i nije se izdizao iznad ostalih. Bio je s obje noge na zemlji, normalan i drag kao čovjek. Upravo to ga čini legendom vrijednom divljenja - kaže Ivana.

Danas organizira sportske događaje

Početkom 2010. godine službeno je objavila da prekida svoju profesionalnu karijeru, a posljednji nastup ostao je onaj iz Stuttgarta 2008. godine na Svjetskom atletskom finalu, gdje je bacila točno 70 metara.

Danas se profesionalno usmjerila na promocije i organizacije sportskih događaja, za što od 2009. ima i svoju tvrtku Prosport. U suradnji s Erste bankom sedmu godinu zaredom organizira sportsko natjecanje za djecu od trećeg do šestog razreda u trkačkim, skakačkim i bacačkim disciplinama.

Riječ je o Erste plavoj ligi, koja je s Erste rukometnom ligom, koju vode Ivano Balić i Petar Metličić, ove godine spojena u jedinstveno sportsko natjecanje nazvano Erste prva liga.  To je posebno važno jer je svakodnevna tjelesna aktivnost ključ za zdrav razvoj djece i prevenciju zdravstvenih problema u budućnosti.

Znanost je složna kako je 60 minuta svakodnevne tjelovježbe minimum za pravilan razvoj djeteta.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Ivana Brkljačić (@ivanabrkljacic)

Prijave još otvorene

Kvalifikacijska natjecanja za Plavu ligu bila su tijekom travnja i svibnja u Rijeci, Zagrebu, Osijeku, Zadru, Makarskoj, Puli, Kninu i Vukovaru, a veliko finale bit će 15. rujna 2020. na stadionu Mladost u Zagrebu, u sklopu najvažnijeg atletskog natjecanja u Hrvatskoj, Hanžekovićeva memorijala, čija je Brkljačić i direktorica.

Prijave za Plavu ligu u Čakovcu (11.7) i Zagrebu (11.9) još traju, a osim prilike za osvajanje medalja i drugih vrijednih nagrada, djeca će se moći družiti sa slavnim sportašima kao što su Blanka Vlašić, Sandra Perković i mnogu drugi.

Powered by Erste banka

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 9
Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'
NAKON SINA PRIŽELJKUJE KĆER

Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'

Raskošna svadba ih je 2018. koštala 400.000 eura, sin Aleksandar stigao je godinu kasnije, a Aleksandra Prijović i Filip Živojinović u ovoj će godini dobiti svoje drugo dijete
Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!
VINTAGE HOTEL U ZAGREBU

Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!

Zavirili smo u zagrebački Amadria Park Hotel Capital, zgradu nekadašnje podružnice Wiener Bank-Vereina. Sagrađena je 1923. godine prema projektu uglednih bečkih arhitekata specijaliziranih za gradnju banaka
Život Jelene iz Zagreba je poput filmske priče: 'Uz petero djece pobijedila sam rak dojke...'
ČUDO OD ŽENE!

Život Jelene iz Zagreba je poput filmske priče: 'Uz petero djece pobijedila sam rak dojke...'

Jelenu Krnjić Meštrov (49) život nije mazio. Nakon suprugove dijagnoze, s petero djece, suočila se sa svojom, a kao dijete prošla je i strahote rata. Ipak, sve je pobijedila