Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Iva čuje samo 15 posto, a vodi radionice i satove joge za gluhe

Iva čuje samo 15 posto, a vodi radionice i satove joge za gluhe
7

Slobodna umjetnica Iva Mihanović od 2012. proučava jogu. Usavršavala se u New Yorku, a u Zagrebu sada vodi satove za gluhe i nagluhe te slijepe i slabovidne ljude

Joga je drevni filozofski, ali i praktičan sustav pristupanja duši, tijelu i umu te put ka istinskoj sreći i zdravlju, ističe Iva Mihanović, umjetnica i učiteljica joge koja se posvetila radu sa specifičnim skupinama, gluhim i slijepim ljudima. 

Iva vodi Yoga&Art studio Lotos u Zagrebu gdje drži sate joge, edukativne likovne radionice, sate joga nidre ili duboke relaksacije popraćene melodijama zvučnih zdjela, velikog gonga i hang drum instrumentima. Edukativno likovne radionice su namijenjene za ljude koji nemaju problema sa sluhom, ali i za gluhe te nagluhe.

Na radionicama se koriste slikarskom tehnikom akril na platnu, slikaju mandale, čakre i druge drevne simbole svete geometrije. Kroz te radionice potiče se kreativna energija i predivno, duboko i iscjeljujuće meditativno iskustvo. Iva spaja jogu i umjetnost kroz temelje vedske filozofije. Svi ti sveti geometrijski oblici i forme su frekvencije zvukova i energije koje prikazujemo kroz slikanje i ostale likovne tehnike. Iva izrađuje i tapiserije, a kao glavni medij stvaralaštva u svom umjetničkom radu koristi svjetlo.

Antiage joga usporava starenje i pomaže ljudima u mršavljenju
Antiage joga usporava starenje i pomaže ljudima u mršavljenju

Ona je slobodna umjetnica, ali i osoba koja čuje svega 15 posto. Jogom se bavi već desetak godina, a edukaciju za učiteljicu joge započela je 2012. u Divya centru u Zagrebu te nastavlja školovanje u New Yorku kod velikog učitelja današnjice Sri Dharma Mittra, gdje je i sjedište Dharma Yoge.

Na satovima se oslanjamo na čitanje s usana, a pomaže i govor tijela

Na satu s gluhima čitanje s usana je ono na što se najviše oslanjamo. U komunikaciji pomaže puno i govor tijela. U travnju 2019. pokrenula sam jogu za gluhe. Moje osobno iskustvo mi je bila velika inspiracija što mi je i pomoglo da se posvetim posebnim skupinama i prenesem im znanje joge. Smatram da je joga izuzetno dobra i korisna za gluhe i slijepe jer razvija intuiciju, povećava koncentraciju i razvija balans kako na fizičkom tijelu tako i u svakodnevnom životu.

Život u tišini ili mraku ih lakše povezuje sa samim sobom, odnosno s njihovim unutarnjim zvukom. Naime, oštećenja sluha kod ovih ljudi razvijaju neka druga osjetila i percepcije. Okrenuti su prema unutarnjem svijetu više nego prema vanjskom, što zapravo i podučava na joga satovima. Znakovni jezik koristimo samo za osnovne pojmove, odnosno dovoljno za komunikaciju, pojašnjava. 

Vježbanje iscjeljuje tijelo i um

Satovi joge za slijepe i slabovidne se održavaju u Savezu slijepih u Draškovićevoj ulici 80 u Zagrebu. Vježbanjem se razvijaju  uspavane psihofizičke funkcije, smiruje živčani sustav te postupno iscjeljuju cijeli organizam i um. Postiže se ravnoteža u svim aspektima života. Joga potiče i bolju koncentraciju, cirkulaciju te rad probavnog sustava te je dobar način opuštanja stresa i ublažavanje simptoma depresije.  

Iva podučava stil Dharma joge. Sri Dharma Mittra je začetnik Dharma joge u svijetu, po čemu je i dobila naziv. Taj stil joge je postao vrlo popularan diljem svijeta, a izvorno se radi o klasičnoj osmeroudnoj (ashtanga) jogi (hatha raja joga). To je drevni i klasičan sustav tradicionalne joge koji se temelji na etičkim načelima, bavi se vježbanjem (asana), različitim tehnikama disanja (pranayama) i meditacijom te koncentracijom.
 

Moćni dah pobjednika smiruje um

Svjesno disanje je važno za vrijeme sata, ističe Iva. Kod svjesnog disanja pozornost usmjeravamo na dah i vodimo ga pažnjom kroz dijelove tijela. Normalno disanje je izmjena plinova (svi to radimo), no svjesno disanje je upravljanje energijom. Dah pobjednika (Ujjayi pranayama) vježba je koju je lako naučiti i koristiti.

Ovisno o ritmu izvođenja, ovaj dah može smiriti ili energizirati. Zapravo se radi o običnom jednostavnom, no i pojačanom disanju isključivo na nos. Diše se glasno kroz nos, ne samo prsno, nego i trbuhom. Naglasak treba staviti na jednaku dužinu udaha i izdaha.

Može se primjenjivati u stresnim situacijama kako biste se smirili i opustili, kad su neke stvari van kontrole. U biti, Dah pobjednika smiruje puls. Ako se diše polako i u mirnijem ritmu, on će nas opustiti. No isto nas tako može energizirati ako se diše malo jače i brže, tad će nas razbuditi. Potrebno je samo malo više raširiti nos tijekom udisaja kako bismo mogli jače udahnuti.

Praksom, odnosno korištenjem počet ćemo dobivati “zvuk valova” koji dolazi iz grla. Ujjayi znači onaj koji čisti grlo i vlada prsima. Ovisno o dahu, on je smirujući ili energizirajući. Ova osnovna vježba svjesnog disanja daje energiju i produljuje dah. Svjesno se diše uvijek na nos, usta kod udaha i izdaha trebaju biti zatvorena, kaže Iva. 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1