Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Istražite sjajne hrvatske muzeje iz udobnosti svog doma - lako je

Istražite sjajne hrvatske muzeje iz udobnosti svog doma - lako je
3

Virtualno razgledavanje muzeja odlična je stvar za sve one koji žele razgledati umjetnička djela iz svog doma. Prednost virtualnog muzeja je u tome što je lako dostupan svakom tko ima pristup internetu

Posjet muzeju je moguće doživjeti i iz udobnosti vlastitog kauča, bez čekanja u redu, bez plaćanja ulaza, bez umora i bez troškova putovanja i boravka u drugom gradu.

Virtualne šetnje omogućuju vam da sve što želite posjetiti odaberete sami i doživite umjetnost na ekranu u vlastitoj kući.

Web stranice Muzejskog dokumentacijskog centra mogu biti od velike koristi, kada je riječ o posjeti hrvatskim muzejima i zbirkama otvorenim za javnost.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Noina Arka 01:00

Muzejski dokumentacijski centar je javna ustanova osnovana 1955. kao dokumentacijska, informacijska i komunikacijska točka hrvatske mreže muzeja. Putem svoje osnovne djelatnosti, dokumentacijske, informacijske, savjetodavne, muzeološke, istraživačke, obrazovne, izdavačke, knjižnične i izložbene, centar sudjeluje u razvoju hrvatske i svjetske muzejske zajednice.

Cilj Muzejskog dokumentacijskog centra je, između ostalog, učiniti da hrvatski muzeji budu još efikasniji, prepoznatljiviji i utjecajniji te zaštita raznolikosti i bogatstva muzejskih sadržaja. 

Također potiče očuvanje znanja o povijesti muzeja i galerija Hrvatske, skupljanje i slanje podataka i informacija o muzejima, promidžbu muzejske djelatnosti i postignuća muzeja u javnosti, promidžbu i unapređenje muzejske struke, osnivanje novih muzeja, izradu i predlaganje muzejskih zakona i pravilnika, širenje informacija o muzejima objavljivanjem stručnih časopisa i publikacija, promicanje stručnih standarda te unapređenje muzejske struke kreiranjem programa stručnog usavršavanja, stalnog obrazovanja, slobodan pristup informacijama i građi, informatizaciju i implementaciju novih tehnologija, suradnju hrvatskih muzeja s nacionalnim i svjetskim baštinskim institucijama.

Centar je svojim zbirkama, građom i uslugama otvoren stručnoj muzejskoj zajednici, studentima, učenicima, istraživačima i znanstvenicima, novinarima, kolekcionarima, ljubiteljima i proučavateljima umjetnosti te svim drugim zainteresiranim korisnicima.

Uz pregled vijesti o aktualnim događajima u hrvatskim muzejsko - galerijskim ustanovama, ova stranica nudi virtualne izložbe i muzeje, odnosno virtualne šetnje.

Odabirom na karti ili pretraživanjem moguće je dobiti obavijesti o svakoj od 225 ustanova iz Registra muzeja, galerija i zbirki. Također, uz sve svoje kvalitete, ne smatra se da će virtualni muzej zamijeniti tradicionalni, nego ga samo nadopuniti.

Jesen u Zagrebu: Izliječite se Artupunkturom i posjetite gradske ulice, galerije i muzeje
Jesen u Zagrebu: Izliječite se Artupunkturom i posjetite gradske ulice, galerije i muzeje

Istražite i prošetajte hrvatskim muzejima iz udobnosti vašeg doma.

Muzej Policije

Muzej Policije kao muzej unutar institucije skuplja, čuva i izlaže predmete koji se odnose na povijest i sadašnjost redarstvenih snaga u Hrvatskoj, a prikupljene podatke predstavlja javnosti povremenim izložbama, predavanjima, na internetu, publikacijama i događanjima u školama te ostalim edukativnim programima. Svoje ciljeve ostvaruje komunicirajući s posjetiteljima i surađujući s muzejskim institucijama, srodnim ustanovama, udrugama, obrazovnim ustanovama, sa svima koji djeluju na području javne i pojedinačne sigurnosti u zemlji i svijetu.

Posjetite Muzej policije OVDJE.

Gradski muzej Vukovar

Gradski muzej Vukovar je osnovan 1946. godine, a prvi stalni postav otvoren je 1948. godine zahvaljujući prvoj donaciji osnivača Vukovarca dr. Antuna Bauera.

Muzejski postav danas se rasprostire u 17 soba na prvom katu, tri velika izložbena prostora na drugom katu i potkrovljima muzeja te velikom centralnom potkrovlju na ukupnoj površini preko 3500 kvadratnih metara. Sofisticirana oprema vitrina i drugih pomagala upotpunjena je multimedijalnom prezentacijom s 40 monitora, 25 touch-screenova, kako bi se što bolje, raznolikije i sveobuhvatnije prikazala prošlost Vukovara.

Prošećite Gradskim muzejom Vukovara OVDJE

Muzej vodoopskrbe

Muzej vodoopskrbe otvoren je prilikom obilježavanja 100-te obljetnice vodovoda. Za potrebe muzeja uređena je jednokatna zgrada na vodocrpilištu Mala Mlaka. Eksponati su postavljeni na vanjskom i unutrašnjem prostoru. Na vanjskom prostoru izloženi su veći eksponati iz vodoopskrbe grada dok je unutrašnja postava izložbenih primjeraka podijeljena na nekoliko cjelina.

Značaj muzeja, koji je uz muzej bečkog vodovoda jedini takvog tipa u ovom dijelu Europe, treba sagledavati kao prezentacijsko-povijesni razvoj, u smislu prikazivanja najzanimljivijih shema, odnosno projekata vezanih uz širenje vodoopskrbnog područja, kao tehnički razvoj u okviru kojeg se prikazuje na konkretnim predlošcima tehnološki razvoj i tehnologije koje su taj razvoj pratile te obrazovni razvoj na način da se putem izloženih eksponata pouči stručni kadar, studenti i učenici.

Istražite Muzej vodoopskrbe OVDJE.

U podmorju kod Akabe otvoren vojni muzej koji će se obilaziti u ronilačkom odijelu i s maskom
U podmorju kod Akabe otvoren vojni muzej koji će se obilaziti u ronilačkom odijelu i s maskom

Muzej Mimara 

Muzej je osnovan 1980. godine, a za javnost je otvoren 17. srpnja 1987. Puno ime muzeja je Javna ustanova 'Zbirka umjetnina Ante i Wiltrude Topić Mimara' - Muzej Mimara, sa sjedištem na Rooseveltovu trgu 5, u Zagrebu. Statut muzeja dopušta uporabu kraćeg oblika imena 'Muzej Mimara'. Fundus muzeja čini nekoć privatna zbirka umjetnina kolekcionara Ante Topića Mimare (1898 - 1987) koju je on darovao u trajno vlasništvo hrvatskom narodu, pod uvjetom da se uredi prostor za njeno stalno izlaganje. Fundus se proširuje novim akvizicijama.

Posjetite Muzej Mimara OVDJE

Dvor Trakošćan

Dvor Trakošćan je kulturno dobro, zaštićena je povijesna cjelina koja se sastoji od dvorca, građevina uz dvorac, perivoja i park šume s jezerom. Trakošćan je nastao krajem 13. stoljeća u obrambenom sustavu sjeverozapadne Hrvatske kao manja osmatračka utvrda za nadzor puta od Ptuja prema bednjanskoj dolini, a 1954. osnovan je muzej sa stalnim postavom. Danas je dvorac u vlasništvu Republike Hrvatske. 

Stalni postav izložen je ambijentalno, u izvornoj funkciji. Prezentira život hrvatskog plemstva kroz povijest Trakošćana i obitelji Drašković. Predmeti datiraju iz vremena od 15. do 19. st. i razmješteni su u pojedinim prostorijama koje čine interijerne cjeline. Postavom su obuhvaćeni svi prostori dvorca, od reprezentativnih stambenih do tehnoloških (kuhinja), a dvorac čine četiri razine: nisko i visoko prizemlje, te prvi i drugi kat.

Prošećite dvorcem OVDJE.

Prošećite i okolicom dvorca OVDJE.

Arheološki muzej Istre

Prikupljanjem kamenih spomenika u Augustovu hramu tijekom prve polovine 19. stoljeća počinje stvaranje muzejske zbirke u Puli. Godine 1947. ova ustanova mijenja ime u Arheološki muzej Istre i u istom sjedištu kontinuirano djeluje do danas. Sustavnim radom i uz velike napore, nakon restitucije dijela arheološke građe iz Italije 1961., postupno je uređena muzejska zgrada i izrađena didaktičko-vizualna koncepcija cjelokupnog reprezentativnog muzejskog fundusa. U sadašnjem je stalnom postavu pažljivim odabirom arheoloških predmeta prikazan razvoj materijalne kulture na prostoru Istre od prapovijesti preko razdoblja rimske vladavine, kasnoantičkoga i ranosrednjovjekovnog razdoblja do razdoblja feudalizacije poluotoka te dio srednjovjekovnog lapidarija. Osim u matičnoj zgradi, muzej ima dislocirane zbirke u pulskom amfiteatru, o kojem i skrbi, potom u Augustovu hramu i franjevačkom samostanu te u Nezakciju.

Posjetiti Arheološki muzej Istre OVDJE.

Arheološki muzej Zadar

Suvremena muzeologija u Zadru izrasla je iz stoljećima stare kolekcionarske i muzejske djelatnosti. Kao državni muzej pokriva područje Zadarske županije s otocima Rabom i Pagom. Unutar Muzeja djeluje više odjela - odjel za prapovijesnu, antičku, srednjovjekovnu arheologiju, odjel za novi vijek, odjel za podmorska arheološka istraživanja, odjel za pedagoško-andragošku djelatnost, konzervatorsko-restauratorski odjel, knjižnica i drugi, te Muzej ninskih starina.

U Arheološkom muzeju Zadar čuva se preko 100.000 raznih arheoloških predmeta iz svih kulturnih i povijesnih razdoblja od paleolitika do kraja 11. stoljeća. Danas su u sastavu Arheološkog muzeja Zadar i dva dislocirana objekta - sklop bivšeg samostana sv. Nikole u kojem su smještene preparatorska i konzervatorsko-restauratorska radionica, fotolaboratorij, knjižnica, odjel za podmorsku arheologiju, pedagoško-andragoški odjel i crtaonica, te Muzej ninskih starina, područna arheološka zbirka sa stalnim postavom uređenim krajem 90-ih godina 20-og stoljeća.

Posjetite Arheološki muzej Zadar OVDJE.

Ostale muzeje, izložbe i šetnje istražite OVDJE.

Predstavljene virtualne šetnje Starim gradom Dubovcem i Muzejom Domovinskog rata
Predstavljene virtualne šetnje Starim gradom Dubovcem i Muzejom Domovinskog rata

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Ako ste rođeni na ove datume u mjesecu, smiješi vam se hrpa novca - tvrde numerolozi...
NUMEROLOGIJA

Ako ste rođeni na ove datume u mjesecu, smiješi vam se hrpa novca - tvrde numerolozi...

Datum našeg rođenja može nagovijestiti naš karakter, talente i sposobnosti, ali i potencijal za sticanje bogatstva. Numerolozi smatraju da se ljudima rođeniima u ovim danima u mjesecu - smiješi vreća novaca
Radno vrijeme trgovina i šoping centara na blagdan sv. Stjepana
SKORO SVE ZATVORENO

Radno vrijeme trgovina i šoping centara na blagdan sv. Stjepana

Na blagdan Svetog Stjepana neće raditi trgovine i šoping centri u Hrvatskoj. Postoji tek nekoliko izuzetaka, koji se uglavnom odnose na otoke