Inflacija u studenom mjerena indeksom potrošačkih cijena, u odnosu na studeni 2023. godine iznosila je 2,8 posto, potvrdili su u ponedjeljak drugi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS)
Inflacija u studenom 2,8 posto
U odnosu na listopad potrošačke cijene bile su u prosjeku više za 0,4 posto. Nakon što je u listopadu, s rastom inflacije za 2,2 posto, prekinut višemjesečni trend usporavanja rasta cijena na godišnjoj razini, studeni je drugi mjesec zaredom u kojemu je inflacija ubrzala.
Mjerene harmoniziranim indeksom, potrošačke cijene u studenome su u odnosu na studeni 2023. godine u prosjeku bile više za četiri, a u odnosu na listopad u prosjeku su ostale na istoj razini.
Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u restoranima i hotelima, za 10,1 posto.
Razna dobra i usluge poskupjeli su za 6,7 posto, obrazovanje, za 5,3, zdravlje za 5,2, hrana i bezalkoholna pića za 4,8, rekreacija i kultura za 4,7, alkoholna pića i duhan za 3,4 te stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za 2,3 posto.
Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena komunikacija, za 6,4 posto, prijevoza za 0,5 te odjeće i obuće, za 0,1 posto.
Na mjesečnoj razini najviše su u prosjeku porasle cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva, za 2,1 posto.
Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), na godišnjoj razini, porasle su cijene usluga za 5,1 posto, hrane, pića i duhana, za 4,6, te industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije, za 0,4 posto, dok su cijene energije, za 0,5 posto.
Na mjesečnoj razini, porasle su cijene energije za 2,3, te hrane, piće i duhana za 0,2 posto, dok su pale cijene usluga za 0,1 posto. Istodobno su cijene Industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije u prosjeku ostale na istoj razini.