Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Ignoriranje pokazuje djeci da teror ništa ne rješava

Ignoriranje pokazuje djeci da teror ništa ne rješava
1

Smiren razgovor, razumijevanje, ljubav i strpljenje otvaraju baš sva vrata, pa čak i ako je riječ o netrpeljivom ili iritantnom dječjem ponašanju

Trogodišnji mališan koji svaki dan uzima igračke iz ruku mlađega brata te trči kućom izbezumljeno urlajući: “To je moje, moje je!”, nakon nekog vremena izludit će i najsmirenije roditelje. Oni će na kraju često reagirati na način koji će zbuniti dijete, a kojime neće postići baš ništa, ističu psiholozi. Frustracijom potaknut roditelj mogao bi odgovoriti: “Dobro, ako su sve igračke tvoje, ovaj je dvosjed moj pa ti ne smiješ na njemu sjediti”. No taj odgovor djetetu neće pokazati kako takvo ponašanje nije lijepo i zbunit će ga, kažu stručnjaci. Stoga je, umjesto vraćanja istom mjerom, mnogo bolje očuvati “hladnu glavu” odgovarajući djetetu kratko i jasno, odlučnim tonom, a potom ga ignorirati. “Žao mi je, ne može” ili “Lijepo je željeti stvari” čak i ako ne zaustavi vrištanje i plač, pokazat će djetetu da se terorom ne postiže ništa.

NIKAD MI NIŠTA NE DOPUŠTAŠ
Desetogodišnjaka koji se stalno buni da drugi svašta smiju, a njemu ništa nije dopušteno, ne smije se ignorirati. S njim treba razgovarati redovito, strpljivo i s razumijevanjem.

NE VOLIM TE! NISI MI MAMA!
Umjesto da odmah reagirate: “Odlično, onda nađi novu”, pričekajte dok se ne “ohladite”. Umjesto da mu kažete kako ni vama nije stalo (što je najgore), recite: “U redu. Smiješ se tako osjećati”.

UOPĆE MI NISI DRAGA, ZNAŠ
Pričekajte prije nego što odgovorite. Djeca to govore iz frustracije ili ljutnje pa ih ne treba shvaćati osobno. Radije smireno recite: “Boli me ako mi kažeš da ti nisam draga ili da me mrziš”.

NIJE FER ŠTO NE MOGU GLEDATI TV
Umjesto da prijetite: “Ako ne isključiš TV, nećeš ga gledati tjedan dana!”, recite djetetu: “Sad ćemo lijepo razgovarati o tome”. Potom smireno i argumentirano to i učinite.

HOĆU TO ODMAH!
Želi li kolačić baš prije večere, to ne smijete dopustiti, ignorirajte vrištanje i nastojte ga zabaviti šašavim plesom ili šalom. Popustite li jedanput, teško ćete vratiti autoritet.

NEĆU, MAMA, TI NISI MOJ ŠEF!
Umjesto da odgovorite: “To ti misliš”, nastojte prihvatiti da i dijete traži pravo izbora pa umjesto sile pokušajte razgovarati o mogućim rješenjima.

POKUŠAJTE OBJASNITI
Običava li mališan govoriti: “Nije fer što mi ne dopuštaš gledati TV do deset sati”, recite mu: “Ni ja ne volim biti u uredu svaki dan, ali moram”. Shvatit će poruku, odnosno bit će mu jasno da ni odrasli ne dobivaju uvijek ono što žele.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'
ZNA O ČEMU GOVORI

Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'

Učiteljice vide djecu i roditelje iz nekog sasvim posebnog kuta, pa nije loše čuti što imaju za reći. Ovaj savjet jedne učiteljice u mirovini mnoge će 'zaboljeti'