U Italiji je u subotu vladala izborna šutnja uoči ustavnog referenduma, ključnog za šefa vlade Mattea Renzija, koji je pozvao svoje pristaše da privuku brojne neodlučne
"Idite glasati kako Renzi ne bi postao vaš šef ni šef Italije..."
U Italiji je u subotu vladala izborna šutnja uoči ustavnog referenduma, ključnog za šefa vlade Mattea Renzija, koji je pozvao svoje pristaše da privuku brojne neodlučne.
Do zatvaranja biračkih ureda u nedjelju u 22 sata, zabranjen je svaki komentar, ali na društvenim mrežama nastavljena je kampanja i brojni korisnici pozivaju na stanku.
Oko 50 milijuna birača je pozvano izjasniti se o toj reformi koja predviđa drastično smanjenje ovlasti senata i ograničenje ovlasti regija.
U Europi neizvjesnost rezultata izaziva hladan znoj na financijskim tržištima, gdje se nakon šoka izazvanog Brexitom i porastom populističkih pokreta strahuje od nove faze nestabilnosti u trećem gospodarstvu eurozone.
Velika većina političke klase, od krajnje ljevice, do krajnje desnice poziva na odabir "ne" i upozorava na opasnost prejake koncentracije ovlasti u rukama šefa vlade.
Neizbježno taj referendum poprima oblik plebiscita za ili protiv Renzija, koji je još jednom naglasio svoju sveprisutnosti u medijima i društvenim mrežama u obrani "svoje" reforme koja bi trebala pojednostaviti politički život u zemlji u kojoj se od 1948. godine izmijenilo 60 vlada. Obećao je dati ostavku ako reforma ne prođe.
"Idite glasati kako Renzi ne bi postao vaš šef ni šef Italije", rekao je u petak navečer bivši šef vlade Silvio Berlusconi.
Prema posljednjim anketama od prije dva tjedna, "ne" vodi s između 5 i 8 bodova, ali uz još više neodlučnih.