Obavijesti

Lifestyle

Komentari 1

Iako lijek postoji, guba i dalje ulijeva ljudima strah u kosti...

Iako lijek postoji, guba i dalje ulijeva ljudima strah u kosti...

"Surova je stvarnost da je na svakih sto novih dijagnosticiranih slučajeva, devetoro djece oboljelo. Svijet ima alate, prave lijekove i političku volju, ali ipak ne možemo otkriti bolest na vrijeme..."

Lepra (guba) je kronična zarazna bolest koju uzrokuje acidorezistentni, štapićasti bacil Mycobacterium leprae. Naziva se još guba te Hansenova bolest. Bolest je prepoznata još u drevnim civilizacijama Kine, Egipta i Indije, a prvi pisani zapis potječe iz 600-te godine prije Krista. Kroz povijest oboljeli su bili odbačeni od društva te smješteni u tzv. kolonije gubavaca, objašnjavaju u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).

Ova bolest se izuzetno sporo razmnožava, inkubacija traje oko pet godina, iako postoje podaci da je trajala nevjerojatnih 20 godina.

- Lepra zahvaća kožžu, periferne žživce, sluznicu gornjeg respiratornog trakta i oči. Bolest nije visoko kontagiozna, prenosi se kapljičnim putem u bliskom kontaktu s neliječenom osobom. Dijagnoza se postavlja klinički zbog simptoma kao što su karakteristični kožžni osipi koji ne nestaju, gubitak osjeta te deformacije nastale zbog mišićne slabosti, a potvrđuje se mikroskopskim pregledom uzoraka zaražžene kožže - dodaju u HZJZ-u.

Srećom guba se može izliječiti kombinacijom lijekova, a liječenje traje dugo, šest mjeseci do godinu dana. Do velikih problema dolazi ako se bolest ne liječi - to uzrokuje slabost mišića, atrofiju, trajnu invalidnost...

Situacija u svijetu

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2016. godine, novih slučajeva zaraze u svijetu bilo je 216.108, od toga se bolest pojavila kod 18.472 djece, toliko ih je registrirano. Guba se pojavljuje najviše u Brazilu i u Indiji, oni godišnje prijave najveći broj slučajeva.

- Surova je stvarnost da je na svakih sto novih dijagnosticiranih slučajeva, devetoro djece oboljelo. Svijet ima alate, prave lijekove i političku volju, ali ipak ne možemo otkriti bolest na vrijeme - kaže dr. Erwic Cooreman, voditelj tima Svjetske zdravstvene organizacija (WHO) u projektu Global Leprosy Program. 

WHO pokušava iskorijeniti ovu bolest svim silama, a od 1995. godine daju i besplatne lijekove svim oboljelima. 

Diskriminacija oboljelih

U Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji kažu, kao unatoč globalnim naporima za njihovo ukidanje, i dalje u nekim zemljama postoje zakoni koji diskriminiraju oboljele od gube, i odrasle i djecu. Djeca su lišena obrazovanja pa čak i podvrgnuta zlostavljanju zbog bolesti. 

Kažu da nastavak diskriminacije usmjerene na oboljele od gube ima za posljedicu to da se ljudi boje postavljanja dijagnoze pa tako skrivaju bolest i ne liječe se, a to pak za posljedicu ima širenje zaraze.

- Bitno je ššto ranije dijagnosticirati oboljele i provesti terapiju da se izbjegne razvoj invalidnosti. Smatra se da je lepra iskorijenjena ako je stopa prevalencije manja od 1 slučaja na 10 000 osoba - objašnjavaju u HZJZ-u.

Guba u Hrvatskoj

Kažu kako je u Europi guba iskorijenjena. Ove bolesti bilo je i u Hrvatskoj, a zadnji slučaj zabilježen je 1993. godine, no radilo se o oboljelom koji je u našu zemlju došao iz inozemstva. 

Inače, ova bolest se spominje i u Bibliji, a stoljećima je harala Europom i svijetom, pa tako i Hrvatskom. Kako bi se zaštitili od zaraze, a opet dali priliku oboljelima da žive, osnovani su tzv. leprozoriji.

U našim krajevima je takva kolonija gubavaca osnovana 1905. godine oko dva kilometara od Metkovića, imali su i kapelicu te ambulantu. To je trajalo do 1925. godine kada su oboljeli uglavnom pomrli, leprozorij su zatvorili, a guba je proglašena iskorijenjenom u našoj zemlji. Najviše oboljelih bilo je u Dalmaciji. Prvi leprozorij je bio sagrađen 1272. godine u Dubrovniku.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Dnevni horoskop za petak 29. studenog: Ovna muče financije, a Strijelci su na meti tračeva...
ZVIJEZDE PROGNOZIRAJU

Dnevni horoskop za petak 29. studenog: Ovna muče financije, a Strijelci su na meti tračeva...

Pročitajte dnevni horoskop za petak 29. studenog i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje
Mama i ja toliko smo slične da svi misle da sam se operirala
GOTOVO SU ISTE

Mama i ja toliko smo slične da svi misle da sam se operirala

Ne samo da su im iste crte lica, već kći Cher i 30 godina starija majka Dawn nose slične frizure, uz prepoznatljivu dugu, crnu kosu. Mnogi se muče pogoditi koja je majka, a koja kći