Na Kornatu je u nedjelju obilježena osma godišnjica stradanja 12 vatrogasaca, a svakog momenta ponavljalo se pitanje: Što se dogodilo tog 30. kolovoza 2007.?
I nakon 8 godina obitelji traže odgovore: 2920 dana bez istine
U spomen parku među 12 kamenih križeva na otoku Kornatu u nedjelju je obilježena osma obljetnica stradanja 12-orice vatrogasaca,
JVP Šibenik, te DVD-a Tisno i Vodice,
koji su 30. kolovoza 2007. izgubili živote u tragičnom helikopterskom desantu i pokušaju gašenja kornatske trave. U kapelici sv. Florijana u blizini mjesta gdje ih je progutao plamen održana je sveta misa, položeni su vijenci i zapaljene su svijeće. Svakog momenta ponavljalo se pitanje:
Što se dogodilo tog 30. kolovoza?
- Svaka istina, koja se krije u tami će jednom izaći na svjetlo. Mi smo u miru i molimo da oni koji možda skrivaju tu istinu, jer misle da je tako bolje za sve nas, da prestanu živjeti u laži i da je iznesu na svjetlo. Bolje da to još učine na ovome svijetu nego da ih čekamo na drugom - rekao je u propovijedi fra. Ivan Penava.
Mjesta stradanja, koja su označena s 12 velebnih kamenih križeva, izgrađenih u suhozidu prema zamisli arhitekta Nikole Bašića, hodočastili su i vatrogasci i zapovjednici hrvatskih vatrogasnih postrojbi, te predstavnici lokalnih i državnih vlasti. U ime predsjednice vijenac je položio njen savjetnik Andro Krstulović Opara, u ime Hrvatskog sabora zastupnica Ingrid Antičević Marinović, u ime MUP-a ravnatelj policije Vlado Dominić, dok u ime Vlade RH ove godine vijenac nije položio nitko. Obitelji stradalih, međutim, nisu pitale tko je došao, a tko nije.
'Samo nas istina zanima'
- Nekome od nas je teže, a nekome je lakše. Kako kome i kako koji dan. Ne bi nam bio nikakav problem, samo da znamo što se dogodilo. Samo istina nas zanima. Vidite, naši prijatelji puštaju balone s natpisom '2920 dana bez istine' . Oni lete u nebo i na sve četiri strane svijeta. Nadamo se da će odnekud stići odgovor i apeliramo na ljudskost. Međutim, tko je dosad čuo naš vapaj i naša pitanja, čuo je, ako tko nije, tako i ne želi čuti i neće nikada - rekao nam je Ivica Strikoman, otac poginulog vatrogasca DVD-a Vodice Hrvoja Strikomana.
Josip Klarić, otac poginulog pripadnika šibenske Javne vatrogasne postrojbe, koji je i sam kao pripadnik iste jedinice kobnog dana bio na Kornatu, nakon osam godina misli da je shvatio što se dogodilo, ali i dalje traži, ne odgovore, nego odgovornost za one koje su propustili pomoći stradalima.
- Kroz sve ove godine mi se iskristaliziralo, sada ja sam znam točno u pojedinosti što se dogodilo, tko je što napravio, a što nije. Međutim, ta moja izjava za sud ne znači ništa, ja sam samo pojedinac. I dalje stojim pri istom stavu koji sam isticao prve dane, a to je da je kriv onaj tko je trebao pomoći, a nije to učinio. Upleten je kompletni sustav države. Kriv je onaj tko je trebao pomoći unesrećenima, a za samu tragediju nitko nije kriv. Ona se dogodila, može se i ponoviti, ali ono što se dogodilo nakon stradavanja, kako se postupalo s ljudima, što im se napravilo, to je čisto ubojstvo, za koje je odgovoran sustav. A istina se ne zna zato jer iza svega stoji država - rekao nam je Klarić.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prisjećanje na tragično preminule u kornatskoj tragediji
Pokretanje videa...
Tragedija koja je puno toga promijenila
Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković mišljenja je, međutim, da se ovakva tragedija ne može ponoviti.
- Ovo je težak i bolan dan, za vatrogastvo i za obitelji stradalih, to je ono što se nikada neće izbrisati iz naših sjećanja. Svjedoci smo u posljednje vrijeme teških intervencija, a imali smo ove godine i šest lakše ozlijeđenih vatrogasca. Promijenilo se mnogo toga otkad se dogodila kornatska tragedija. Od obuke, u pripremi sezona, taktika je drugačija, vodi se računa da ne ulaze u borbu s vatrom oni koji nemaju sve potrebne papire i opremu - rekao je Tucaković. Izaslanik predsjednice RH, rekao je tek da stradale ne smijemo zaboraviti.
- Ovo mjesto natopljeno je krvlju i mukom vatrogasaca i suzama članova njihovih obitelji, kolega, prijatelja koje dovoljno govore i s ovog mjesta šalju jednu snažnu poruku. Lijepo je da i osam godina nakon tragedije ljudi se sjećaju i s istim žarom i suosjećanjem izražavaju svoje molitve. Siguran sam da će još dugo njihova imena ostati upisana u našem sjećanju i da ćemo se i dalje sjećati i moliti da se to više nikad ne ponovi - rekao je u izjavi novinarima Opara.