Obavijesti

Potrošač

Komentari 5

I lipe su novac: Oni koji odbijaju primiti kovanice krše zakon

I lipe su novac: Oni koji odbijaju primiti kovanice krše zakon
1

Neki se ponašaju kao da lipa ili dvije više nisu u optjecaju te ih odbijaju primati ili uzvraćati kupcima. Predviđena kazna za to iznosi od 10.000 do 100.000 kuna

Kriza u Hrvatskoj uzima sve više maha, građani ostaju bez posla i često im je kasica posljednja opcija za preživjeti dan ili mjesec. Međutim, kad s vrećom kovanica dođu u trgovinu ili požele platiti režije, nailaze na odbijanje. 

Čitatelji nam se žale da kovanice, posebno lipe, neki ne žele primiti, nego inzistiraju na plaćanju krupnijim novcem. Izgovori znaju glasiti: “Ne znamo što ćemo s tolikim kovanicama”, “Nemamo vremena brojiti”, a neki čak hrabro tvrde da lipu ili dvije uopće ne primaju. 

U Hrvatskoj narodnoj banci upozoravaju da je takvo ponašanje protuzakonito. - Po Zakonu o HNB-u, službeno sredstvo plaćanja u RH je kuna koja se dijeli na 100 lipa. S obzirom na to da se u optjecaju nalaze novčanice i kovanice (kune i lipe), banke i drugi gospodarski subjekti dužni su ih primiti i uzvratiti - kaže Dejana Rebernik iz HNB-a. 

Jednako kao što, recimo, lipu ili dvije trgovci moraju primiti, obvezni su ih i vraćati kupcima. Svjedoci smo da učestalo cijene formiraju tako da završavaju na 99 lipa. Isto tako, vrlo često tu lipu kupcu ne vrate jer ih nemaju dovoljno u blagajni. Za početak trgovcu koji ne prima ili ne vraća kovanice napišite prigovor. Ako prigovor ne uvaži, prijavite ga inspektoratu. 

Trgovac je dužan uzeti (i vratiti) kovani novac prilikom naplate računa. Ako to odbije, čini prekršaj koji je kažnjiv na temelju članka 144. Zakona o zaštiti potrošača - rekli su u inspektoratu. Predviđena kazna za to iznosi od 10.000 do 100.000 kuna

Kovinomati sortiraju novac

U nekim bankama postoje takozvani kovinomati. Riječ je o uređajima u koje možete istresti vreću kovanica. One pri tome ne moraju biti razvrstane po apoenima. Uređaj ih sortira, broji pa uplaćuje na račun nakon što u njega stavite karticu i ukucate PIN. Poslije na bankomatu podignete papirnati novac.

Ekstremno oštećene kune mogu se zamijeniti jedino u HNB-u

Oštećene novčanice (kune) besplatno se mogu zamijeniti u Fini ili HNB-u pod uvjetom da im je više od 51 posto površine neoštećeno. Novčanice koje su ekstremno oštećene moguće je zamijeniti samo u HNB-u. Ondje će analizirati oštećenje, procijeniti mogu li ih zamijeniti i prema kojim uvjetima.

U nekim bankama mijenjaju stare njemačke marke

Imate li nevažećih 50, 100 ili 200 kuna iz 1993., u HNB-u ćete dobiti nove. Ondje ne primaju njemačke marke, ali ih primaju, recimo, u ZABA-i uz proviziju od 2% (min. 20 kn) od protuvrijednosti.

Zamjena kovanih eura u papirnate novčanice

Kovanice eura mijenjaju za papirnate u nekim bankama. HPB naplaćuje 10 posto, ali kovanice ne smiju biti manje od 50 centi i moraju biti sortirane po apoenima.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5
Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'
NAKON SINA PRIŽELJKUJE KĆER

Ljubavna priča Prijović i Filipa Živojinovića: 'To je bila sudbina'

Raskošna svadba ih je 2018. koštala 400.000 eura, sin Aleksandar stigao je godinu kasnije, a Aleksandra Prijović i Filip Živojinović u ovoj će godini dobiti svoje drugo dijete
Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!
VINTAGE HOTEL U ZAGREBU

Hotel u Zagrebu kakav još niste vidjeli: Spavajte u uredu bivšeg direktora banke, pijte u trezoru!

Zavirili smo u zagrebački Amadria Park Hotel Capital, zgradu nekadašnje podružnice Wiener Bank-Vereina. Sagrađena je 1923. godine prema projektu uglednih bečkih arhitekata specijaliziranih za gradnju banaka
Život Jelene iz Zagreba je poput filmske priče: 'Uz petero djece pobijedila sam rak dojke...'
ČUDO OD ŽENE!

Život Jelene iz Zagreba je poput filmske priče: 'Uz petero djece pobijedila sam rak dojke...'

Jelenu Krnjić Meštrov (49) život nije mazio. Nakon suprugove dijagnoze, s petero djece, suočila se sa svojom, a kao dijete prošla je i strahote rata. Ipak, sve je pobijedila