Obavijesti

News

Komentari 233

Na putu prema - dolje: Ispred nas Srbija, Bugarska, Kosovo...

Na putu prema - dolje: Ispred nas  Srbija, Bugarska, Kosovo...
1

Hrvatska je na najnovijoj ljestvici o regulativi poslovanja 'Doing Business' među ukupno 190 zemalja zauzela 51. mjesto, s pripadajućih 71,70 DTF bodova, od maksimalnih 100

Hrvatska je u najnovijem godišnjem izvješću Svjetske banke (SB) o regulativi poslovanja "Doing Business" zauzela 51. mjesto među ukupno 190 zemalja svijeta, što predstavlja pad za osam mjesta u odnosu na prošlogodišnji plasman, objavila je u utorak Svjetska banka.  

Hrvatska je na najnovijoj ljestvici SB-a o regulativi poslovanja među ukupno 190 zemalja zauzela 51. mjesto, s pripadajućih 71,70 DTF bodova, od maksimalnih 100, pokazuje danas objavljeno izvješće "Doing Business 2018: provedba reformi radi otvaranja radnih mjesta".

U prošlogodišnjem izvješću Hrvatska je bila zauzela 43. mjesto, s pripadajućih 72,99 DTF bodova, na ljestvici također 190 zemalja svijeta. 

Bodovanje se temelji na principu udaljenosti od najboljih u pojedinoj kategoriji, pri čemu najbolji imaju 100 DTF bodova, a oni s najslabijim rezultatom na određenom području nula bodova. 

SB je među "promjenama koja otežavaju poslovanje" u Hrvatskoj označila izdavanje građevinskih dozvola, a među reformama koje ga olakšavaju uknjižbu imovine. 

Tako je Hrvatska u ovogodišnjem izvješću potvrdila najslabiji plasman u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola, zauzevši 126. mjesto, nasuprot prošlogodišnjem 128. mjestu.

U kategoriji uknjižbe imovine zauzela je u ovogodišnjem izvješću 59. mjesto, dok je prošle godine bila na 62. mjestu.

Među ostalim je kategorijama najveći pad na rang listi SB-a Hrvatska zabilježila u kategoriji plaćanja poreza, potonuvši na 95. mjesto, s prošlogodišnjeg 49. mjesta.

Izrazitiji pad zabilježen je i u kategoriji izvršenja ugovora, na 23. mjesto, dok je u prošlogodišnjem izvješću bila na sedmom mjestu.

U kategoriji rješavanja insolventnosti također je nazadovala na ljestvici, zauzevši 60. mjesto, što je šest mjesta slabije nego u prošlogodišnjem izvješću. Pogoršanje plasmana zabilježeno je i u kategoriji dostupnosti električne energije, gdje je Hrvatska zauzela 75. mjesto, nasuprot 68. mjestu u izvješću iz prošle godine.

Blago je nazadovala, za dva mjesta, u kategoriji dostupnosti kredita, skliznuvši na 77. mjesto, te u kategoriji zaštite prava manjinskih dioničara, što je iskazano u padu na 29. mjesto.

Bolji je plasman, pak, Hrvatska ostvarila u kategoriji pokretanja poslovanja, zauzevši 87. mjesto, u usporedbi s 95. mjestom iz prošlogodišnjeg izvješća. 

U kategoriji prekogranične trgovine, kao i prošle godine, bilježi maksimalnih 100 bodova, što znači da je u rangu najuspješnijih. 

Bez promjena među prvih četiri 

Novi Zeland potvrdio je vodeću poziciju na ovogodišnjoj rang listi zemalja s povoljnom poslovnom regulativom, s 86,55 DTF bodova. Na drugom je mjestu Singapur, na trećem Danska, a Južna Koreja na četvrtom, što znači četiri najbolje plasirane zemlje ostaje nepromijenjen.

Hong Kong je skliznuo za jedno mjesto, na 5. mjesto ovogodišnje ljestvice, na šestom su sada Sjedinjene Države, uspevši se za dva mjesta. Velika Britanija potvrdila je 7. poziciju na ljestvici, dok je Norveška nazadovala za dva mjesta, na 8. mjesto.

Plasman Švedske pogoršan je za jedno mjesto, te je sada deseta a među vodećih deset probila se Gruzija, zauzevši deveto mjesto.

Makedonija je skliznula na 11. mjesto, s 10. mjesta na prošlogodišnjoj ljestvici.

Među najvećim trgovinskim partnerima Njemačka je zauzela 20. mjesto, Slovenija 37., a Italija 46. mjesto.

Od zemalja u hrvatskom okruženju Srbija je zauzela 43. mjesto, Bosna i Hercegovina 86. mjesto, a Crna Gora 42. mjesto.

- Evidentno je da smo zabilježili pad na ljestvici konkurentnosti, odnosno lakoće poslovanja, a evidentno je i da se Hrvatska nalazi iza nekih gospodarstava u regiji, kao što su Srbija, Bugarska i Kosovo. Ovo izvješće objašnjava zbog čega je Hrvatska duže izlazila iz krize, ali i zašto sada u povoljnom međunarodnom okruženju bilježi nižu dinamiku gospodarskog rasta - rekao je za Večernji list kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.

Kosovo je na 40. mjestu,  Rumunjska na 45., Mađarska na 48., a Bugarska na 50. mjestu. 

U najnovijem, 15. izdanju izvješća o uvjetima poslovanja 'Doing Business' SB konstatira da je ukupno 119 gospodarstava širom svijeta provelo 264 reforme kako bi "otvorili radna mjesta, privukli ulaganja i postali konkurentniji". 

"Otvaranje radnih mjesta spada među bitne prednosti koje zemlje i zajednice mogu ostvariti kada se privatnom sektoru dopusti uspješno poslovanje", naglasila je izvršna direktorica SB-a Kristalina Georgieva.

U prošlogodišnjem izvješću naglasak je bio na olakšanom osnivanju malih i srednjih poduzeća i njihovom lakšem poslovanju.

Najviše je reformi prema aktualnom izvješću provedeno u zemljama u razvoju, ukupno 206 ili 78 posto. Prednjačila je regija subsaharske Afrike s 83 provedene reforme, utvrdili su u Svjetskoj banci.

Napominju također da je veliki broj reformi bio fokusiran na bolji pristup kreditima i osnivanje novih poduzeća, po 38 reformi. Slijedi stvaranje uvjeta za nesmetanu prekograničnu trgovinu s 33 reforme.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 233
DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?
KUPILI PO POVOLJNOJ CIJENI

DORH pokrenuo izvide kupnje zemljišta Ivane Kekin u Istri?

Kekini su veći dio zemljišta, ukupne površine 412 kvadrata, kupili 2018. od grada Buje na javnom natječaju. Početna cijena koju je grad tražio bila je manja od 9 eura po kvadratu