Hrvatski pametni uređaj pomoći će oboljelima lakše kontrolirati dijabetes. U Hrvatskoj ima 400.000 oboljelih, a 40 posto ih uopće ne zna da ima dijabetes
Hrvatska inovacija: UniGluko olaškava život dijabetičarima
Prognoze širenja dijabetesa su zabrinjavajuće - vjerojatnost da prosječni Hrvat dobije tu bolest tri je puta veća nego prije samo deset godina. Jedan od problema oboljelih, ali i cjelokupnoga zdravstvenog sustava, redovito je mjerenje razine šećera u krvi i pravovremeno dostavljanje tih podataka liječnicima. I to nije problem samo u Hrvatskoj nego u cijelom svijetu. Baš taj problem uspjela je riješiti tvrtka SD Informatika iz Velike Gorice razvojem sustava pod nazivom UniGluko.
- Radi se o inovativnom sustavu koji sigurno i jednostavno prikuplja podatke o izmjerenim razinama šećera u krvi iz gotovo svih glukometara koji postoje na tržištu - objašnjava Siniša Drobnjak, vlasnik SD Informatike. Kod nas postoji tridesetak vrsta glukometara, a velikogorička tvrtka je osmislila sustav kojim se prikupljeni podaci o razini šećera u krvi u realnom vremenu dostavljaju na jedno mjesto (UniGluko CLOUD) i tako odmah postaju dostupni liječnicima.
- Na temelju kvalitetnih podataka liječnik može u najkraćem roku prilagoditi terapiju bolesniku i regulirati mu razinu šećera. To može olakšati i rano otkrivanje bolesti te, što je još bitnije, spriječiti komplikacije koje nastaju kao posljedica loše reguliranog dijabetesa - kaže Drobnjak i dodaje da se time pacijentima povećava kvaliteta života, a produljuje se i razdoblje bez opasnih komplikacija. Od svih oboljelih samo 7,39 posto dijabetičara nema komplikacije povezane s tom bolesti.
Sustav se sastoji od triju dijelova. Prvi je UniGluko CLINIC, odnosno uređaj koji se nalazi u ordinacijama i automatski očitava izmjerene razine šećera izravno iz glukometara. Trenutačno pacijenti sami na papir bilježe očitane razine, a one vrlo često ne odgovaraju stvarnom stanju što može rezultirati čitavim nizom poteškoća u liječenju pacijenata. Drugi dio sustava je UniGluko MOBILE, odnosno mali uređaj koji se spaja na mobilne uređaje i koji također automatski očitava razinu šećera u krvi iz glukometara. Te uređaje će imati pacijenti i oni će im pomoći, osim preciznog očitanja izmjerenog šećera, da ne moraju često odlaziti liječniku, nego će ti podaci iz njihovih domova izravno odlaziti u UniGluko CLOUD, odnosno platformu na kojoj će se sigurno spremati očitanja. Tako spremljeni podaci bit će dostupni svima u zdravstvenom sustavu kojima su potrebni kako bi se pacijenta kvalitetno liječilo. Trenutačno se kod nas troše tri milijarde kuna na troškove dijabetesa.
- Primjena ovog sustava će proizvesti kratkoročne i dugoročne uštede. Kratkoročne se odnose na smanjen broj posjeta pacijenata liječnicima, racionalnije propisivanje ortopedskih pomagala. Dugoročne se odnose na povećanje učinkovitosti terapija, smanjenje trošenja skupih lijekova i smanjenje komplikacija kao posljedica dijabetesa. Preliminarne procjene ušteda penju se i do 200 milijuna kuna na godinu - objašnjava Siniša Drobnjak.
Sustav su razvijali sa stručnjacima zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva, a dosad su uložili više od pet milijuna kuna. Dobar dio novca SD Informatika osigurala je i preko četiriju EU fondova i strukturnih fondova, po čemu je taj projekt jedinstven u Hrvatskoj. Zbog svega toga nije daleko trenutak potpune primjene u Hrvatskoj. Drobnjak ističe suradnju s Ministarstvom zdravlja i HZZO-om pa se nada da bi sustav mogao biti u primjeni već u drugoj polovici ove godine.
Hrvatska inovacija pomoći će mnogima
SD Informatika počela je razvijati ovaj sustav još 2006. i dosad je u njega uloženo više od pet milijuna kuna. Tehnološki dio je razvijen sa stručnjacima zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva, na čelu s profesorom Ratkom Magjarevićem i magistrom Lukom Celićem. Posljednje tri godine na razvoju stalno radi tim od četiri do osam inženjera i programera.
Za UniGluko se zanimaju u svijetu
UniGluko MOBILE uređaji za pacijente kreću u testnu fazu u travnju, uniGluko CLINIC je u završnoj fazi testiranja, a testiranje uniGluko CLOUDA je završeno. Ovako zaokružen sustav je jedinstven i u svijetu, a da je potencijal UniGluka vrlo velik, potvrđuje i angažman Hrvatskog telekoma, koji je glavni partner projekta, za koji su zainteresirane još neke zemlje.
Simptomi često djeluju bezopasno
Simptomi dijabetesa, posebice tipa 2, mogu biti suptilni, ako ih uopće i ima. Stoga obratite pozornost na pretjeranu žeđ i učestalo mokrenje, umor koji može biti posljedica dehidracije zbog mokrenja, fluktuacija težine i problemi s vidom. Liječnici su primijetili i da su infekcije češće ako imate dijabetes, kao i trnci te gubitak osjeta u rukama i nogama.