I prije su ljudi rabili snagu mišića za pokretanje automobila obrtaljkom, no danas snaga nije nužna - mali uređaji se pune energijom pokreta
Hodanjem se puni mobitel, a vježbom osvijetle sobe
Ljudska tijela skladište velike količine energije - poput divovske baterije od jedne tone. Ona se troši na svakodnevne aktivnosti, prilikom svakog pokreta, no zamislite da možete napajati uređaje u hodu. Tako nešto već postoji. Bionički skupljač energije može se staviti na koljeno i nakon minute hodanja proizvodi dovoljno energije da bi “oživio” prazan mobitel na dodatnih 30 minuta. Računalo mjeri kut savijanja koljena i na temelju podataka pravi računicu u kojem trenu valja uključiti i isključiti generator. Sličnome su se dosjetili vlasnici fitness centra u Oregonu. Pedaliranje na steperima, biciklima i orbitreku ne pokriva cjelokupne potrebe teretane za energijom, nego energija skupine vježbača pokreće generator i opskrbljuje prostoriju električnom energijom. Tako će sav trud i proliveni znoj biti višestruko iskoristivi, a dobivena energija se koristi za grijanje, svjetlost ili rad sprava. Kombinira li se solarna energija s mišićima i snagom vjetra, dobit će se isplativi i učinkoviti izvori energije koji neće štetiti okolišu niti kućnom budžetu, predviđaju stručnjaci, a takva je budućnost bliža nego što smo mislili, tvrde stručnjaci. Disko klub WATT u Rotterdamu ima “pametan” plesni podij koji skuplja energiju plesača. To se postiže titranjem posebnih (piezoelektričnih) kristala, koji se pobuđuju savijanjem materijala zbog plesanja ili skakanja. Na istom principu rade obični upaljači koji se pale na pritisak. Žustar plesni pokret proizvest će energiju od 20 W, što je dovoljno za LED osvjetljenje plesnog podija. Isti se princip primjenjuje u londonskom ekonoćnom klubu Surya, u kojem se nadaju da će u skorije vrijeme na taj način dobiti 60 posto energije. Osim zahtjevnih planova za opskrbljivanje fitness centara i disko klubova, stručnjaci pronalaze načine za manje zahtjevne projekte kao što je punjenje prijenosnih glazbenih uređaja, poput MP3 playera i laptopa, u trenucima u kojima ih nije moguće napuniti konvencionalnim metodama.
>>Zahvaljujući finim materijalima poput karbonskih vlakana, bionički skupljači energije bit će lako prenosivi jer će težiti oko pola kilograma. Tako bi ruksaci koji se pune gibanjem kukova mogli zainteresirati planinare.
>>Vojska je često primorana nositi pune torbe baterija za komunikacijske uređaje, a njihova je težina nerijetko veća od deset kilograma. Zato bi im zamjenski, bionički skupljači energije bili izrazito korisni.