"Europska središnja banka (ECB) bi trebala najaviti program kupovine državnih obveznica te tako pribjeći svom posljednjem velikom alatu koji joj je još na raspolaganju da bi udahnula život gospodarstvu eurozone i obranila ga od prijeteće deflacije.
Globalna financijska tržišta imaju golema očekivanja od ECB-a vezana uz najavljeni program kvantitativnog monetarnog popuštanja odnosno tiskanja novca radi kupnje državnih obveznica, unatoč opoziciji njemačke Bundesbanke i zabrinutosti Berlina da bi to moglo potaknuti članice eurozone na trošenje a oslabiti njihova nastojanja da provode ekonomske reforme.Talijanski premijer Matteo Renzi intenzivirao je pozive za promjenama smjera europske ekonomske politike. Ponovio je svoje učestale pozive da se promijeni fokus sa mjera štednje na mjere usmjerene gospodarskom rastu, istaknuvši kako u gospodarskom smislu Europa trenutno ne ide u pravom smjeru.
Kvantitativno ublažavanje izazvalo je snažne sumnje u Njemačkoj gdje mnogi kritičari strahuju da bi se time primoralo snažnija gospodarstva eurozone da preuzmu troškove slabijih članica uz uklanjanje pritisaka za strukturnim reformama. Njemačka kancelarka Angela Merkel upozorava da bi države eurozone trebale ubrzati strukturne refome, poručivši kako sama monetarna politika nije učinkovita."
TČ
Tihomir Čuljak
22.1.2015.
Odustani
Dok su amerikanci tiskanjem dolara poticali američko gospodarstvo ECB je branio interese njemačke tjerajući mediteranske države na štednju. Pošto ove države naj
više izvoze na dolarsko tržište arapskih zemalja štednja nije mogla potaći proizvodnju ovih država. Danas ECB mjenja politiku i počinje raditi ono što 7 godina rade amerikanci, a oni poručuju kako to nije dobro i to doist anije dobro za njihova izvoz ali je dobro za europski izvoz. Zbog čega je ECB odlučio raditi protiv njemaca koji su najveći vjerovnici, te početi raditi za zemlje koji su najveći dužnici pitanje je na koji odgovor znaju oni koji su insajderi. U svakom slučaju Njemačka je nečim ucijenjena zbog čega je pristala na promjenu monetarne politike. Dali je ucjenjena prijetnjama izlaska pojedinih državama iz eurozone ili nečim drugim možemo nagađati, ali propast eurozone značio bi povratak monetarne suverenosti južnih država čime bi oni dobili efikasno sredstvo za stimuliranje svoga izvoza i destimuliranje uvoza, od čega bi najviše stradala njemačka proizvodnja i izvoz u te zemlje.
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .