Patke, guske i labudovi porodica su ptica iz reda patkarica. Građom tijela vrlo su slične, no labuda ćemo prepoznati po bijeloj boji perja i izduženom vratu
Guske i patke žive na svim kontinentima, osim na jednom
Baš svatko zna da se patke glasaju tipičnim “kvak”. No jeste li znali da samo ženke viču? Patak ne kvače. Gusak ima visok i pištav glas, a guska grub i pomalo neugodan koji podsjeća na krik.
Patke, guske i labudovi porodica su ptica iz reda patkarica. Građom tijela vrlo su slične, no labuda ćemo prepoznati po bijeloj boji perja i izduženom vratu. Patkaricama su noge kratke pa se dok hodaju - gegaju. Kljunovi su divljim patkama žuti, kao i domaćim bijelim guskama. Patka je neugledna, a perje joj je smeđe, dok su mužjaci ljepotani sjajno zelene glave s bijelim okovratnikom i žutim kljunom. Rep patka je bjelkaste boje, a srednja pera repa su crne boje.
Divlje guske imaju sivo perje. I patke i guske u divljini obično žive kraj jezera, bara ili neke druge vode, a zimi i na obali mora. Patke su odlične plivačice i na obalama provode puno vremena. Guske su pak izvrsne letačice s kratkim i šiljatim krilima. Vid i sluh su im izrazito oštri. Guske su malo veće od patki i biljojedi su, dok su patke svejedi.
I dok domaće guske i patke samo šeću dvorištem i nesu jaja, divlje se sele dva puta na godinu. Kad lete u jatu, obično su u formaciji slova V. Lete brzinom od 45 do 50 kilometara na sat, a mogu prijeći i 2000 kilometara.
I patke i guske žive u divljini blizu močvara
Patke i guske imaju dugačke i spljoštene kljunove, a za plivanje su opremljene perajama i vodootpornim perjem. Održavaju ga glatkim tako što luče mast iz posebne žlijezde koja se nalazi na korijenu repa pa voda klizi s njih. Patke u divljini gnijezda grade u močvarnim područjima pa ih nazivaju i močvarice.