Da sam hrvatski premijer, hrvatski bi članovi Uprave Ine u roku od 24 sata dali ostavke, a ovdje vidimo da Andrej Plenković ima problem s tim, rekao je
Grmoja o Ini: Neki članovi uprave spremni su svjedočiti na Antikorupcijskom vijeću
Saborski zastupnik Mosta i predsjednik Antikorupcijskog vijeća Hrvatskog sabora Nikola Grmoja komentirao je za Dnevnik predstojeću sjednicu Vijeća.
Govorio je o tome tko će sve biti pozvan na saslušanje te koje će tvrtke Vijeće problematizirati u budućnosti.
Odgovarajući na pitanje koga će sutra predložiti za javno saslušanje na Antikorupcijskom vijeću, Nikola Grmoja kazao je da se Vijeće prvo treba sastati, a zatim prihvatiti njegov prijedlog.
- Predložit ću da od idućeg utorka krenemo sa saslušanjem glavnih aktera, dakle, članova Uprave Ine, Nadzornog odbora, bivšeg ministra Ćorića, sadašnjeg ministra Filipovića, ali i nekih zviždača koji su nam se već obratili na Antikorupcijsko vijeće - poručio je.
- Ako to prođe, od idućeg utorka bismo sustavno počeli sa saslušanjima i vidjet ćemo gdje ćemo doći. Krenut ćemo od ovih najrecentnijih događanja pa možda dođemo sve i do 1973. kada su počele određene malverzacije u Ini, odnosno kada su postale javne - rekao je.
- Oporba u ovom vijeću ima većinu. To je jedino saborsko tijelo koje ima većinu. Imam neke potvrde, to je svojevrsna ekskluziva, određenih članova Uprave koji su spremni doći svjedočiti na Antikorupcijskom vijeću - rekao je.
Na pitanje o kojim je to članovima Uprave riječ odgovorio je da u ovom trenutku to ne bi otkrivao.
- Moguće je da pritisci prema tim ljudima postanu sve veći. Ja želim da oni dođu, a mislim da to želi i javnost, a ne da ih se na neki način odgovori od toga. Tako da, idući utorak, ako sutra sve bude u redu, prvi svjedoci će doći na javno saslušanje - kazao je.
Odgovorio je i hoće li na saslušanje biti pozvani i mađarski članovi Uprave Ine.
- Može Vijeće zvati koga hoće, ali oni se ne moraju odazvati - rekao je Grmoja poručivši da hrvatski članovi Uprave Ine imaju obavezu svjedočiti, kako prema javnosti, tako i prema Saboru.
- Da sam hrvatski premijer, hrvatski bi članovi Uprave Ine u roku od 24 sata dali ostavke, a ovdje vidimo da Andrej Plenković ima problem s tim - rekao je izrazivši čuđenje kako je to moguće, posebno ako se uzme u obzir o kojim je ljudima riječ, spomenuvši pritom i Niku Dalića, supruga Martine Dalić koja sjedi u Upravi Podravke.
- Ima načina da ih se prisili na određene poteze. Mogu pretpostaviti da je razlog zašto ih Andrej Plenković ne želi poslušati taj što je i sam duboko upleten - ustvrdio je.
Grmoja je dodao da će Antikorupcijsko vijeće problematizirati i druge tvrtke, a ne samo Inu.
- Akcijski plan za borbu protiv korupcije tiče se svih javnih tvrtki ili onih u kojima država ima udio, ali sad ćemo se fokusirati na Inu - zaključio je.