Onima koji su rođeni gluhi ili su izgubili sluh u ranom djetinjstvu mrežnica se razvila na drugačiji način i omogućila bolji vid jer tako na vrijeme mogu uočiti opasnost
Gluhi imaju bolji periferni vid zbog 'kompenzacije' osjetila
Ljudi koji su rođeni gluhi ili su osjetilo sluha izgubili u mladoj dobi, mrežnica se razvila na drugačiji način pa bolje vide nego oni s normalnim sluhom, dokazalo je novo istraživanje Sveučilišta Sheffield.
Zbog toga gluhi imaju bolji periferni vid, koji im dopušta da preciznije vide i budu svjesniji potencijalne opasnosti u blizini, utvrđeno je očnom koherentnom tomografijom kojom su skenirali mrežnice ispitanika. Znanstvenici objašnjavaju kako se zbog tzv. kompenzacije osjetila dogodilo da se razvija upravo periferni vid, koji obuhvaća ono što vidimo "sa strane" i nalazi se blizu ušiju.
Dok su prethodna istraživanja već potvrdila vezu između gluhoće i boljeg perifernog vida, smatralo se kako je za to odgovoran vizualni korteks mozga, a ne mrežnica.
- Nadamo se kako ćemo s boljim razumijevanjem povezanosti mrežnice i vida gluhih, poboljšati njihovu njegu - izjavila je voditeljica istraživanja dr. Charlotte Codina.