U većini europskih država problem gladne djece u školi riješili su ili uvođenjem besplatne prehrane za sve ili subvencioniranjem djece koja obrok ne mogu platiti
Gladna djeca u školi: Učenici u Finskoj i Švedskoj su svi siti!
Kako bi se djeca mogla fokusirati na nastavu, a ne sa sramom prikrivati kruljenje u želucu, vlade nekoliko zemalja ukinule su plaćanje školskih obroka.
U Europi besplatni obrok imaju učenici u Švedskoj, Finskoj i Estoniji, i to svaki dan i bez obzira na platežnu mogućnost njihovih roditelja.
U Švedskoj je to određeno zakonom o obrazovanju koji je stupio na snagu 1997. Osim što je ručak besplatan za učenike od šest do 15 godina, ono što im u obrazovnim ustanovama poslužuju za objed mora biti hranjivo, odnosno s preporukom nutricionista.
Dobar obrok u školi dobar je ulog za budućnost; oni znaju kako
Gladnih nema, a uz to profesori tijekom objeda djecu podučavaju zdravim prehrambenim navikama.
Prva zemlja EU koja je uvela besplatan obrok u škole bila je Finska, još 1948. Prema propisima, djeca moraju dobiti obrok koji će im osigurati dovoljno energije za naporne školske aktivnosti. Finci u katalogu o školskoj prehrani koji su napravili ističu: “Dobar obrok u školi dobar je ulog za budućnost”.
Finska je besplatne obroke u školi uvela još 1948.; bili su prvi u Europi
U Sloveniji i Velikoj Britaniji obiteljima koje svojoj djeci ne mogu priuštiti užinu, nakon što donesu dokumentaciju o primanjima i lošem financijskom statusu, umanjuju punu cijenu užine ili ih potpuno oslobađaju od te naknade.
U Škotskoj će od 2015. djeca do trećeg razreda osnovne škole imati osiguran obrok bez ikakvog plaćanja.
U Francuskoj, ovisno o primanjima, dio troškova prehrane plaćaju roditelji, dio škola. U EU postoje različiti modeli, ali čini se kako države sve više shvaćaju problem gladne djece na nastavi i čine sve da ga riješe. To bi trebala učiniti i naša Vlada.