Kada se prašina kreće zrakom, ona nakuplja blagi pozitivni ili negativni električni nabo, a tada ju privlače površine s blagim negativnim ili pozitivnim nabojem, što u konačnici dovodi do taloženja
Genijalan trik kako da se manje prašine taloži po namještaju
Prašina se uglavnom sastoji od mrtvih stanica kože, grinja, mrtvih čestica insekata, čestica zemlje, peludi, sitnih komadića plastike, bakterija, kose, vlakana s odjeće... Mnoge od tih čestica u dom ulaze izvana, kroz prozore i vrata, na cipelama, odjeći, kućnim ljubimcima... Tu su i grickalice koje jedete u kući kao i sitne mrvice ostalih obroka itd.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Prašina se akumulira se vrlo brzo, i na tome morate zahvaliti znanosti. Prisjetite se onoga što ste učili o statičkom elektricitetu u osnovnoj školi. Kada se prašina kreće zrakom, ona nakuplja blagi pozitivni ili negativni električni naboj. Prašinu tada privlače površine s blagim negativnim ili pozitivnim nabojem, što u konačnici dovodi do gomilanja. Na primjer, tepisi su magneti za prašinu, puno više nego tvrdo drvo ili linoleum - objasnio je Matthew Baratta iz američke tvrtke Daimer Industries specijalizirane za komercijalne i industrijske opremu za čišćenje.
Postoji odličan trik kako postići da se prašina po namještaju u domu ne sakuplja toliko brzo, a zapravo se radi o tekućini koja ju odbija od površine.
Sastojci:
- 1 litra vode
- 1 žlica jabučnog octa
- 1 žlica glicerina
Postupak:
Dobro pomiješajte vodu, jabučni ocat i glicerin. Tekućinu nanesite na pamučnu krpu i njome dobro premažite sve površine. Brzo ćete shvatiti da se prašina ne taloži tolikom brzinom.
Sličan učinak ima i omekšivač
Nekoliko kapi omekšivača stavite na krpu za brisanje prašine te prebrišite površine i predmete u kući. On djeluje na statički elektricitet tako da sprječava njegovo stvaranje. Osim toga, ova metoda će i dodatno namirisati prostor.