Optužnicom su osim Gabrijele Žalac obuhvaćeni i Tomislav Petric, bivši ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU), te Mladen Šimunac i Marko Jukić preko čijih firmi je nabavljan softver
Gabrijela Žalac planira srušiti optužnicu afere Softver? Tvrdi da SMS ne smije biti dokaz
Čuvene poruke o natječaju za softver i ulozi AP u njemu mogle bi postati glavni temelj za rušenje optužnice, neslužbeno doznaje Telegram.
Naime, oni tvrde kako Gabrijela Žalac smatra da dokazi nisu prikupljeni na zakonit način u postupku protiv nje, budući da su uzete iz mobitela Josipe Rimac u drugom procesu.
Optužnicom su osim Gabrijele Žalac obuhvaćeni i Tomislav Petric, bivši ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (SAFU), te Mladen Šimunac i Marko Jukić preko čijih firmi je nabavljan softver.
Šimunac je 2017. prezentirao Plenkoviću program PLUR, a Žalac je tjedan prije odlučila da se on kupi za 10 milijuna kuna bez da je poslušala savjetnike. U listopadu državna komisija poništava pogodbu i ruši posao.
Žalac se tada dopisuje s Josipom Rimac koja joj piše kako će sutra dogovoriti i s AP" i složiti kontru. U lipnju 2018. Žalac raspisuje novi natječaj za softver za upravljanje razvojem, ali sada na iznos od 12,991 milijun kuna (16,23 mil. S PDV-om). Taj iznos uopće nije planiran u proračunu, što je protuzakonito. Uvjeti natječaja su ograničeni.
Panika u ministarstvu zbog računa
U rujnu 2018. potpisan je ugovor s tvrtkama Ampelos i InfoDom. Jukićev Ampelos odmah isporučuje u biti isti "stari" Šimunčev softver koji Žalac nije uspjela kupiti pogodbom i koji je prezentiran premijeru.
Mjesec dana kasnije, službenici u ministarstvu su u panici jer znaju da im stiže račun za platiti softver, a u proračunu uopće nema planirane stavke i novca za plaćanje. Uvodi se nova stavka na kojoj je točno 16,23 milijuna kuna.
U studenome Ministarstvo financija uopće ne traži obrazloženje za takvo povećanje novca u proračunu. Iznos je odobren u Uredu premijera i Vlada prihvaća rebalans proračuna kojim je tek tad omogućena isplata softvera.
U prosincu sabor je usvojio rebalans proračuna 3. prosinca. Već za tri dana je isplaćeno svih 16,23 milijuna kuna po ugovoru. Žalac, Šimunac i ostali su uhićeni skoro tri godine kasnije po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja.