U većini europskih jezika pojam je poznat kao 'bablje ljeto', ali postoje i drugi oblici poput 'Miholjsko ljeto' i 'Martinjsko ljeto'...
Znate li što je 'bablje ljeto' i otkud točno potječe taj izraz?
Ako je suditi po temperaturama, kao i onima koje nas očekuju, čini se kako nas čeka 'bablje ljeto. A o čemu se točno radi?
Bablje ljeto produženo je razdoblje toplog i suhog vremena koje se javlja nakon kalendarskog početka jeseni. Razdoblje na sjevernoj polutki traje od kraja rujna do sredine studenog, ovisno o zemljopisnoj širini.
U našim krajevima najčešće se podrazumijeva razdoblje do oko sredine listopada, a pojava je posljedica izraženog grebena azorske anticiklone. Bablje ljeto je u narodu poznato i kao 'Miholjsko ljeto' prema blagdanu sv. Mihovila 29. rujna.
Ali zašto baš 'bablje ljeto'?
Postoji više teorija.
Prema jednoj, dolazi od naziva za niti paučine kojom mladi pauci iz porodice Linyphiidae 'jedre' u jesen kroz zrak. U većini slavenskih jezika to su 'bapske vlasi' (od baba = stara žena, vještica).
U narodnom vjerovanju, to je razdoblje kad su se novačile vještice, a ta paučina je njihova kosa. Staro je vjerovanje da će biti vjenčanja ako se leteća paučina uplete u kosu mlade djevojke.
U većini europskih jezika pojam je poznat kao 'bablje ljeto', ali postoje i drugi oblici poput 'Miholjsko ljeto' i 'Martinjsko ljeto' (prema sv. Martinu 11. studenog). U Bugarskoj je 'cigansko ljeto', a u Nizozemskoj 'kasno ljeto'.
I Amerikanci imaju naziv za ovo, zovu ga 'indijansko ljeto'.