Obavijesti

Viral

Komentari 7

Stigla je prva čovječja ribica u Zoološki vrt Grada Zagreba

Stigla je prva čovječja ribica u Zoološki vrt Grada Zagreba
6

Točan broj ove vrste je i dalje nepoznat zbog velikog broja neotkrivenih špilja u Hrvatskoj. U zoološki vrt je stiglo 12 čovječjih ribica, a trenutno je u nastambi samo jedna kako bi se mogla prilagoditi

Rijetke vrste poput Čovječje ribice i Dinarskog voluhara stigle su po prvi puta u Zoološki vrt Grada Zagreba na Maksimiru. Projekt PROTEUS za zaštitu čovječje ribice pokrenut je 2013. godine. 

U četvrtka 9. siječnja u 12 sati namjestili su nastambe pa smo dan prije svečanog otvorenja  uspjeli posjetiti Zoološki vrt i vidjeti nove vrste. Tijekom obilaska imali smo edukaciju o istraživanju tih vrsta i kako bi se trebale zaštititi.

Svečano otvaranje nastambe za čovječju ribicu i dinarskog voluhara bit će u petak u 10 sati. Uz ravnatelja Zoološkog vrta Damira Skoka na otvorenju će prisustvovati i gradonačelnik Milan Bandić.  

Čovječja ribica je jedno od najtajanstvenijih bića na svijetu koja naseljava krško podzemlje u sjevernoj Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji i Bosni i Hercegovini. U Hrvatskoj je prvi puta zabilježena 1840. godine. 

Točan broj ove vrste je i dalje nepoznat zbog velikog broja neotkrivenih špilja u Hrvatskoj. U zoološki vrt je stiglo 12 čovječjih ribica, a trenutno je u nastambi samo jedna kako bi se mogla prilagoditi. Čovječje ribice su slijepe i žive u mraku, gužva ljudi ne utječe na njihov razvoj i svakodnevan život.

- Čovječja ribica mora biti u nastambi s vodom temperature između 8 stupnjeva i 12 stupnjeva, a čak malo iznad ili ispod te temperature ugrožava njen razvoj - rekao nam je zoolog Ivan Cizelj.

- Zanimljiva činjenica je da može preživjeti čak 12 godina bez hrane, a u zoološkom je hrane svaka dva tjedna. Razmnožava se u prosjeku svakih 12 godina, a razlike između ženke i mužjaka nisu vidljive, a starost se može odrediti po kostima - dodao je.

Zoolozima je zasada u planu održavanje ovih 12 čovječjih ribica, a kasnije će ih, ukoliko se prilagode uvjetima, dovesti još više. 

Dinarski voluhar je jedini preživjeli sisavac iz reda glodavaca, postoji još od vremena davno izumrlih predaka, a sada se nalazi u zagrebačkom zoološkom vrtu. On je isto endem i relikt specifičan za krško područje Dinarida.

U nastambama ih je zasada troje u starosti do četiri mjeseca, a inače 36 u drugom odjelu koji su već više manje priviknuti na život u zoološkom vrtu. Rijetko kada ih se može vidjeti zbog svojih skrovišta u kojem provode skoro sve svoje vrijeme. 

Najstariji dinarski voluhar ima pet godina i on je naviknut na zoologe i više je vani nego ostali. Mladi dinarski voluhari se još privikavaju jedni na druge i na nastambu, a zanimljiva činjenica je da mogu skakati vrlo visoko.

Hrane se jednom na dan i aktivan je tijekom cijele godine, najčešće u sumrak i tijekom noći. U vrijeme razmnožavanja označavaju teritorije izlučevinama iz lojnih žlijezdi, a vrlo su im bitni kemijski signali za komunikaciju.

Zoološki vrt Grada Zagreba poziva sve da sutra posjete nove članove.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7
Umjesto fontane, stavili bazen za novčiće u Rimu: 'Pa to je kao dječji bazen, ovo je sprdnja...'
TRADICIJA MORA ŽIVJETI

Umjesto fontane, stavili bazen za novčiće u Rimu: 'Pa to je kao dječji bazen, ovo je sprdnja...'

Da bi se tradicija održala usprkos radovima na fontani kojoj je pristup trenutno onemogućen, gradski oci su iznjedrili rješenje u obliku pravokutnog bazenčića u koji bi milijuni turista mogli baciti svoj novčić
Misteriozna i jeziva mjesta kojima javnost nema pristup: Neka od njih lede krv u žilama
TAJNI OTOCI I ZABRANJENE LOKACIJE

Misteriozna i jeziva mjesta kojima javnost nema pristup: Neka od njih lede krv u žilama

Neke od ovih lokacija zatvorene su za javnost zbog očuvanja netaknute prirode. Za neke od njih sumnja se da sadrže tajne vojne baze, kod trećih je zabrana na snazi zbog raznih sigurnosnih razloga....