Punih 20 godina nakon što ju je otkrio francuski egiptolog Alain Zivie, javnosti je razotkrivena grobnica Tutankamonove dojilje koja mu je vjerojatno bila i - sestra
Misterij Tutankamona: Plod je incesta, a dojila ga je - sestra
Još 1996. godine grob Tutankamonove dojilje Maie otkrio je egiptolog Alain Zivie u Saqqari, 20 kilometara od Kaira. Upravo on imao je čast ovih dana otvoriti ga za javnost i objaviti neke zaista intrigantne informacije o njoj. Naime, Maia, osim što mu je bila dojilja, navodno mu je bila i - sestra.
- Maia je zapravo bila princeza Meritaten, sestra ili polusestra Tutankamona i kći kralja Akhenatena i kraljice Nefertiti, izjavio je pred novinarima Zivie.
Objasnio je kako su do tog zaključka došli na temelju ilustracija i zapisa na zidovima prostrane grobnice.
- Oni su prikazani vrlo slično. Imaju istu bradu, iste oči, a rezbarije prikazuju Maiu koja sjedi na prijestolju i u krilu čuva Tutankamona, objasnio je Zivie.
Slične rezbarije pronađene su ranije i u grobnici kralja Akhenatena, no one su uglavnom posvećene njegovoj drugoj kćeri s Nefertiti koja se zvala Maketaten. U toj je grobnici prikazana njena smrt, a ilustracije sadrže i lik Meritaten s malim Tutankamonom.
Obitelj načeta incestom
Očinstvo kralja Akhenatena nad Tutankamonom dokazano je DNA testom. S obzirom da grobnica Nefertiti još nije pronađena, brojni egiptolozi sigurni su da mu ona nije bila majka. Vjerojatniji je scenarij u kojem je njegova majka ujedno bila i njegova tetka što znači da je Tutankamon bio plod incesta što pak ne bi uopće bilo neobično za Egipat onog vremena.
Naime, viši slojevi često su ulazili u incestuozne odnose kako bi sačuvali 'čistoću krvi', a incest bi objasnio nevjerojatnu deformiranost Tutankamona, piše National Geographic. Naime, on je rođen s neproporcionalno širokim bokovima i deformiranim stopalom zbog kojeg se teško kretao i zbog kojeg se nije mogao kretati bez štapa. Također, imao je izbočenu donju čeljust i patio je od 'Kohlerove' bolesti koja uzrokuje raspadanje kostiju i uzrokuje ogromnu bol.
On je na tron zasjeo sa samo devet godina i vladao je sve do svoje smrti u 19. godini. Cijelo to vrijeme bio je iznimno boležljiv.
Pronađena je grobnica, no gdje je - tijelo?!
No, vratimo se mi na Maiu tj. Meritaten. Iako je otkrivena njena grobnica, njenoj mumiji, zanimljivo, još nema ni traga. Arheolozi pretpostavljaju da bi se ona mogla nalaziti u tajnoj komori blizu Tutankamonovog groba, baš kao i mumija Nefertiti.
Tajna komora blizu njegovog groba otkrivena je tek nedavno kada je počeo projekt detaljnog termalnog skeniranja piramida, upravo s namjerom kako bi se otkrile još neotkrivene komore, dvorane i grobnice.
Egipat je navodno tempirao ovo otkriće u sklopu projekta oživljavanja egipatskog turizma koji je pretrpio ogroman udarac padom ruskog putničkog aviona i prisutnošću ISIL-a u zemlji.