Jedna od novosti je i napredni materijali koji se koriste u premazima kako bi se otežalo radarsko otkrivanje bombardera
FOTO Ovo je najnoviji američki 'nevidljivi' bombarder: 'Čut ćete, ali ga zaista nećete vidjeti'
Pentagon je u petak predstavio najnoviji američki nuklearni "nevidljivi" bombarder, nakon godina tajnog razvoja i kao dio odgovora Pentagona na sve veću zabrinutost oko budućeg sukoba s Kinom.
B-21 Raider je prvi novi američki bombarder nakon više od 30 godina. Gotovo svaki aspekt programa je klasificiran, javlja AP.
- Ovo nije samo još jedan avion. To je utjelovljenje američke odlučnosti da brani državu koju svi volimo - rekao je američki ministar obrane Lloyd Austin.
B-21 dio je napora Pentagona da modernizira sva tri dijela svoje nuklearne trijade, koja uključuje nuklearne balističke projektile lansirane iz silosa i one lansirane s podmornica, dok pomiču fokus s protuterorističkih kampanja zadnjih desetljeća na brzu kinesku vojnu modernizaciju.
- Trebali smo novi bombarder za 21. stoljeće koji bi nam omogućio da preuzmemo puno kompliciranije prijetnje, poput prijetnji za koje se bojimo da ćemo se jednog dana pojaviti iz Kine, Rusije - rekla je Deborah Lee James, tajnica zračnih snaga.
Jedna od novosti je i napredni materijali koji se koriste u premazima kako bi se otežalo radarsko otkrivanje bombardera.
- Pedeset godina napretka u tehnologiji niske vidljivosti uloženo je u ovaj zrakoplov. Čak i najsofisticiraniji sustavi protuzračne obrane teško će otkriti B-21 na nebu - rekao je Austin.
Raider bi mogao lažirati radarske signale i maskirati se u drugi objekt
U druge napretke spada i nov način kontrole elektroničkih emisija, pomoću kojih bi Raider mogao lažirati radarske signale i maskirati se u drugi objekt, te korištenje novih pogonskih tehnologija, istaknuli su obrambeni analitičari.
-Vidljivost mu je nevjerojatno niska. Čut ćete, ali ga stvarno nećete vidjeti - rekla je Warden.
U proizvodnji se trenutno nalazi šest B-21 Raidera. Američko ratno zrakoplovstvo planira izgraditi 100 tih bombardera, koji se mogu koristiti sa ili bez ljudske posade.
- Čarolija platforme je ono što ne vidite - rekla je na kraju Warden, aludirajući na brojne senzore koje bombarder ima.
Cijena bombardera zasad nije poznata. Američko ratno zrakoplovstvo je prethodno procijenilo da će Radier koštati otprilike 550 milijuna dolara po komadu, ali to je bilo još 2010. godine. Danas ta procjena vrijedi 753 milijuna dolara. Ukupni troškovi će ovisiti o tome koliko će bombardera Pentagon zapravo i kupiti.
Izgradit ćemo bombarderske snage u broju koji odgovara strateškom okruženju koje je pred nama, rekao je u tom smislu Austin.