Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i opet rovodi akciju podizanja svijesti građana vezano uz zaštitu kornjaša. Ako ih vidite, fotografirajte ih i pošaljite podatke, radi izrade karte o staništima
U tijeku akcija ''Jeste li ih vijdeli'
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u okviru akcije 'Jeste liih vidjeli?' u okviru koje građani mogu dobiti vrijedne nagrade već godinama nastoji uključiti javnost u određivanje rasprostranjenosti kornjaša te podizanja svijesti o važnosti njihovog očuvanja. Upravo kreće i ovogodišnja akcija, poručuju iz Ministarstva.
POGLEDAJTE VIDEO: Sve prednosti platnenih pelena
Pokretanje videa...
Zato svi zaljubljenici u prirodu kada opaze jelenka (Lucanus cervus), alpinsku strizibubu (Rosalia alpina) i veliku četveropjegu strizibubu (Morimus asper funereus) mogu ih fotografirati i poslati njihovu fotografiju putem obrasca za dojavu nalaza na stranicama Ministarstva ili na adresu e-pošte: jelenak@mzoe.hr. Uz fotografiju je potrebno navesti datum, vrijeme i lokaciju viđenja te ime i prezime osobe koja je opazila kornjaša.
Po završetku natječaja tradicionalno će biti izabrane i nagrađene najbolje fotografije, a ujedno će biti nagrađena i osoba koja dojavi najviše nalaza. Nagrade za dobitnike ove godine je osigurao NP Sjeverni Velebit, a riječ je o paketu obiteljskih ulaznica za posjet ovom nacionalnom parku.
Kako je i u natječaju iz prošle godine u Ministarstvo stigao veliki broj fotografija, ističu kako će dobitnici nagrada za 2019. godinu biti proglašeni po završetku obrade velikog broja pristiglih prijava.
Inače, sve dojave građana o kornjašima su prostorno prikazane i lako pretražive na Bioportalu - web portalu Informacijskog sustava zaštite prirode, uključivanjem sloja Rasprostranjenost vrsta/Saproksilni kornjaši.
Jelenak (Lucanus cervus), alpinska strizibuba (Rosalia alpina) i velika četveropjega strizibuba (Morimus asper funereus) pripadaju jednoj od najugroženijih skupina kornjaša - saproksilnim kornjašima, čije se ličinke hrane umirućim i raspadajućim drvetom te su važna karika u kruženju hranidbenih tvari u ekosustavu.
Prisutnost saproksilnih kornjaša odražava očuvanost, kvalitetu i raznolikost staništa te se stoga često koriste kao indikatori stanja ekosustava. Ugrožene su zbog promjena povoljnih životnih uvjeta i uništavanja staništa gdje obitavaju.
Njihovo stanje očuvanosti Hrvatska je dužna pratiti i očuvati ga u povoljnom stanju pa se ovom akcijom želi proširiti svijest ljudi o važnosti i ugroženosti ovih vrsta te ih se aktivno uključiti u očuvanje prirode.