Sredstva su održavanje su preusmjerena, nestala, izgubljena... Teško će se otkriti gdje je novac zaista završio...
Firma iz Jugoslavije gradila je brane koje su se urušile u Libiji. Od 2002. brane nisu održavane
Oluja i poplave u Libiji odnijele su najmanje 5100 života, iako se strahuje kako bi se broj mrtvih mogao popeti na čak 20.000 ljudi...
Tisuće su nestale, cijela naselja su izbrisana s lica zemlje, tijela su na sve strane, situacija na terenu je apokaliptična...
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Najgora situacija je u gradu Derni koji se našao na udaru ogromne vodene bujice nakon što su popustile dvije brane u blizini grada.
A kako piše France24, brane koje su popustile gradila je jugoslavenska, danas srpska, kompanija Hidrotehnika-Hidroenergetika.
- Prerano je za procijeniti jesu li brane popustile zbog nedostatka održavanja ili nisu bile dizajnirane da izdrže toliku količinu padalina - kaže za francuski medij Liz Stephens sa Sveučilišta u Readingu.
Libijci priznaju kako se brane nisu održavale dulje od 20 godina.
Sredstva su održavanje su preusmjerena, nestala, izgubljena... Teško će se otkriti gdje je novac zaista završio, jer u Libiji 'vladaju' dvije Vlade. Jedna u Tripoliju, druga na istoku, a nijednoj korupcija nije strana...
A nije ni da je prije toga Gaddafi previše ulagao u infrastrukturu.
- Njega nikad nije zanimalo razvijanje Libije. Taj dio države je pogotovo zanemario - vele za France24 stručnjaci za Libiju.
Na stranicama kompanije Hidrotehnika-Hidroenergetika mogu se pronaći podaci o gradnji brane i drugim projektima izvođenim u Libiji.
- U sistemu projekta "Wadi Derna" je uz dvije brane izgrađen veći broj objekata namijenjenih za navodnjavanje poljoprivrednih površina i opskrbu vodom grada Derna i okolnih naselja - pišu iz kompanije.