Kijev procjenjuje da je gotovo 19.500 djece nezakonito deportirano u Rusiju ili na okupirani Krim od početka invazije
Financial Times: Rijad i Ankara traže rješenje za povratak ukrajinske djece iz Rusije
Saudijska Arabija i Turska pokušavaju posredovati kako bi se postigao dogovor o povratku ukrajinske djece odvedene u Rusiju i smještene u dječje domove ili ruske obitelji, objavio je Financial Times u utorak.
FT je objavio, pozivajući se na četiri osobe upoznate s razgovorima, da se o tome vode pregovori nekoliko mjeseci i da je bivši vlasnik nogometnog kluba Chelsea Roman Abramovič bio uključen u pokušaj posredništva.
Navodi se da dužnosnici u Kijevu i Moskvi, kao dio procesa medijacije, sastavljaju popise djece prebačene u Rusiju nakon njezine sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine.
Daria Herasimčuk, savjetnica ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i povjerenica za dječja prava i rehabilitaciju, odbila je za Reuters komentirati medijske napise.
Zelenski je više puta tražio strane lidere da pomognu po tom pitanju.
Kijev procjenjuje da je gotovo 19.500 djece nezakonito deportirano u Rusiju ili na okupirani Krim od početka invazije. Ukrajinski službeni podaci pokazuju da je vraćeno samo 385 djece.
Moskva, koja kontrolira velike dijelove istoka i juga Ukrajine, poriče da je otela djecu.
Ukrajinski tužitelji optužili su u lipnju ruskog političara i dvojicu osumnjičenih suradnika za ratne zločine zbog navodne deportacije desetaka siročadi iz tada okupiranog južnog grada Hersona. Neka su djeca imala tek godinu dana.
Optužbe su uslijedile nakon šire istrage provedene u suradnji s Međunarodnim kaznenim sudom (ICC) sa sjedištem u Haagu.
Taj je sud izdao u ožujku nalog za uhićenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruske povjerenice za prava djece Marije Lvove-Belove, optužujući ih za otmicu djece iz Ukrajine.
Rusija odbacuje optužbe ICC-a i ne priznaje nadležnost tog suda, a naloge smatra ništavnima i nevažećima.