Ova inovacija zamišljena je tako da svaki grad može imati lokalni izvor hrane, uzgojen na najsigurniji mogući način, gdje se ne gubi ni kap vode ili čestica svjetlosti
Farma budućnosti: Uzgajalo bi se 24 sata dnevno bez otpada
U zemljama razvijenog svijeta svakoga dana baca se na tone hrane, dok u nekim nerazvijenima ljudi umiru od gladi. Ovakav disbalans loše utječe na ljude i zagađuje okoliš. Industrije koje proizvode hranu jedne su od najvećih zagađivača prirode. Zato je profesor javnog zdravstva i mikrobiologije, Dickson D. Despommier, napisao knjigu o vertikalnoj farmi, inovaciji koja može promijeniti čitav svijet.
'The Vertical Farm: Feeding the World in the 21st Century' objašnjava korisnost vertikalne farme koja ne proizvodi nikakav otpad.
- Naime, ova inovacija zamišljena je tako da svaki grad može imati lokalni izvor hrane, uzgojen na najsigurniji mogući način, gdje se ne gubi ni kap vode ili čestica svjetlosti, a jednostavna vožnja liftom može potrošače odvesti do prirodne trgovine - opisuje.
Vertikalna farma omogućila bi uzgoj 24 sata dnevno, 365 dana u godini i zaštitila bi usjeve od nepredvidivih i štetnih vremenskih uvjeta.
- Kod ovakve proizvodnje nema nikakvih štetnih zagađivača okoliša, jer se ponovno koristi voda prikupljena iz unutrašnjosti, ne koriste se pesticidi, gnojiva niti herbicidi - objašnjava.
Isto tako, može se drastično smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima i spriječiti gubitak usjeva zbog transporta ili skladištenja. Iako se čini gotovo nemogućim, ovakve farme postoje i budućnost su što se tiče moderne industrije poljoprivrede. Princip rada ove iznimno efikasne inovacije vrlo je jednostavan.
Vertikalna farma radi na principu anaerobnog probavljivača, što znači da ljudski i životinjski otpad služi kao izvor energije i sirovina za funkcioniranje cijele farme. Kompleks cijele farme sastojao bi se od uzgajanja piletine (kokoši), svinja i riba.
Sav otpad u obliku stajskoga gnoja će kroz korijenski sustav biljaka pročistiti tlo natopljeno metanom i takvo će se koristiti opet kao gnojivo.
- Voda koja se koristi u proizvodnji će se filtrirati i može se ponovno koristiti - tvrdi.
Isto tako, na vertikalnoj farmi može se proizvoditi voće i povrće tijekom cijele godine. Koje vrste voća i povrća će se uzgajati, odlučit će lokalno stanovništvo.
- Još jedna prednost vertikalne farme je to što se može graditi u napuštenim zgradama i parcelama - objašnjava autor i dodaje kako je vjerojatno najvažniji aspekt vertikalne farme to što se one mogu sagraditi s malo ili bez obradive zemlje. Tako se pridonosi razvoju gospodarstva i pretvara neiskoristivu zemlju u vrhunskog proizvođača hrane.
- Vertikalna farma poboljšat će ekonomiju i smanjiti nezaposlenost - zaključio je.